اتریوم چیست و چگونه کار میکند

اتریوم چیست ؟

اتریوم به زبان ساده

دنیایی را تصور کنید که هیچ چیز متمرکز نیست.دنیایی که مردم به صورت مستقیم و بدون نیاز به واسطه‌ها تمام کارهای خود را انجام میدهند و نیازی به اطمینان کردن به شخص سوم یا ارگانی نیست.مردم با استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز معامله انجام می‌دهند، قرارداد ثبت می‌کنند و از انواع خدمات مالی و غیرمالی آن استفاده می‌کنند؛ سیستم‌هایی که کنترل‌شان در دست مردم است و هیچ کس در کار آنها نمیتواند تداخلی ایجاد کند.

در واقع اتریوم به همین منظور ساخته و عرضه شده است. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با مفهوم کلی اتریوم و مفاهیم جانبی آن ،تفاوت‌ها و شباهت‌های آن با بیت کوین و کیف پول‌های مناسب برای اتریوم به طور مفصل صحبت کنیم.

اتریوم چیست

اتریوم به زبان ساده

در ساده‌ترین تعریف، اتریوم یک زیرساخت آزاد مبتنی بر فناوری بلاک چین است که می‌توان روی آن برنامه‌های کامپیوتری غیرمتمرکز را اجرا کرد. غیرمتمرکز بودن اتریوم یعنی این سیستم متعلق به هیچ‌کس نیست و آن رهیچ شخص یا ارگان خاصی کنترل نمی‌کنند. همه می‌توانند مالک این شبکه باشند و همه می‌توانند در کنترل آن نقش داشته باشند. به‌لطف ساختار توزیع‌شده و غیرمتمرکز اتریوم، پس از پیاده‌سازی یک برنامه روی شبکه اتریوم، این برنامه دیگر قابل‌توقف و دستکاری نیست، حتی اگر خود خالق آن بخواهد.

وب‌سایت رسمی اتریوم هم این پروژه را این‌گونه تعریف کرده است: «اتریوم یک بستر غیرمتمرکز برای اجرای قراردادهای هوشمند است. هیچ‌گونه احتمال از کارافتادگی، سانسور، تقلب یا دخالت افراد شخص ثالث برای برنامه‌هایی که روی این شبکه اجرا می‌شوند، وجود ندارد.»

در ادامه با مفهوم قرارداد هوشمند آشنا می‌شوید.

هدف اتریوم چیست؟

وقتی از جوزف لوبین (Joseph Lubin)، یکی از توسعه‌دهندگان اصلی اتریوم، درباره هدف از ایجاد اتریوم سؤال کردند، این گونه جواب داد:

اتریوم ایجاد شد تا برای انجام امور زندگی‌مان به هیچ بانک، شرکت و نهاد دیگری به‌جز خودمان نیاز نداشته باشیم.

در سال ۲۰۰۸، شخص ناشناسی به‌نام ساتوشی ناکاموتو، بیت کوین را معرفی کرد. می‌توان گفت بیت کوین اولین سیستم‌ پولی غیرمتمرکز، دیجیتال است. شبکه بیت کوین با کمک مفهومی به‌نام «بلاک چین» اطلاعات مربوط به تراکنش‌های پولی را به‌جای سرورهای بانکی و مرکزی، روی کامپیوترهای سراسر جهان توزیع می‌کند و با این روش می‌تواند مستقل از شرکت‌ها، دولت‌ها و واسطه‌ها، ارزش (پول) را به هر نقطه‌ای از جهان انتقال دهد.

اتریوم به عنوان دومین ارزدیجیتال موجود در بازار کریپتوکارنسی یک قدم دیگر در این راستا برداشته و این مسئله یعنی از بین بردن واسط‌ها را فقط برای معاملات مالی کافی ندانسته و غیر متمرکز بودن را همه فرایند ها لازم و ضروری دانسته است.و به همین خاطر قرار داد های هوشمند را راه‌اندازی کرد

غیر متمرکز بودن اتریوم به چه معناست

برای اینکه با مفهمو غیر متمرکز بودن همه چیز آشنا شوید اجازه بدب تا با مثال‌هایی این موضوع را باز کنم/

برای مثال شما شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام را تصور کنید،میلیونها کاربر در حال استفاده از این شبکه‌های اجتماعی هستند و با یکدیگر در حال تعامل هستند ،اما یک نکته رو همگی نادیده گرفته‌ایم و اون چیزی نیست جز متمرکز بودن آنها.
اما این به چه معناست برای مثال همون اینستاگرام برای شرکتی‌ست به نام فیسبوک، که خوب همه سیاست های این اپلیکیشن توسط آن شرکت گذاشته میشود.مثلا اینکه کدوم محتواها اجزای نشر ندارند یا بسته شدن پیج شخصی خیلی از اشخاص که مورد تایید آن شرکت نیستند و…

حال تصور کنید که شبکه اجتماعی راه اندازی شود که مالک آن تمام اشخاصی هستند که عضو آن پروژه هستند.البته که شاید هنوز امکان راه اندازی چنین اپلیکیشنی فعلا نباشد ،چون تازه اول راه اتریوم میبشد.

حال که با مفهوم غیر متمرکز و تمرکز زدایی آشنا شدید ،تصور کنید در سیستم‌های بانکی ،بیمه ،رای گیری  و هر آنچه تصور میکنید این پروژه پیاده سازی شود .مسلما نه دیگر پارتی ها توان پارتی بازی دارند نه امکان تقلب وجود دارد.

اتریوم چیست ؟ و حذف واسط ها به چه منظور است

هر شخصی قادر است در شبکه باز اتریوم برنامه غیرمتمرکز (Dapp) خود را توسعه دهد. تا قبل ازاتریوم، توسعه‌دهندگان برای ساخت ارز دیجیتال خود از ابتدا مجبور به ایجاد یک بلاک چین جداگانه بودند، اما امروزه خیلی راحت می‌توانند بدون ساخت بلاک چین جدید، با استفاده از بلاک چین اتریوم و استاندارد ERC20 میتوانند برای پروژه‌های خود ارز دیجیتال مستقل یا همان توکن (Token) بسازند و تا عرضه بلاک چین مستقل خود جذب سرمایه نمایند.

تفاوت و شباهت بیت کوین و اتریوم

تفاوت هاو شباهت های بیت کوین و اتریوم

شباهت بین بیت کوین و اتریوم

 • هر دو ،بلاکچین مستقل خود را دارند.(آطلاعات هر دو در بلاکچین ذخیره میشود)
 • استفاده از اتریوم و بیت کوین برای همه آزاد است.(هر کسی میتواند داشته باشد)
 • اتریو هم مانند بیت کوین قابل استخراج (ماینیگ) است.( با استفاده از سخت افزار کامپیوتری)
 • اتریوم و بیت کوین هر دو ارزدیجیتال مخصوص خود را دارند.(اتر Ether  و BTC)

 

تفاوت ها و شباهت های بیت کوین و اتریوم

تفاوت بین اتریوم و بیت کوین

 • تعداد کوین های اتریوم نا محدود میباشد در حالی که برای بیت کوین 21ملیون است.
 • تراکنش‌های اتریوم سریع‌تر از بیت کوین میباشد.
 • قرارداد های هوشمند در پلتفرم اتریوم راحت تر اجرا میشود.
 • اهداف آنها نیز کمی متفاوت است.

اتر (Ether) چیست ؟

در واقع انر (Ether) ارز دیجیتال شبکه اتریوم میباشد.نماد آن ETH  بوده و به عنوان پول شبکه اتریوم و همچنین راهی برای پرداخت کارمزدها میباشد.

به طور عامیانه در بین طرفداران ارز های دیجیتال بارها شنیده میشود که به پول شبکه اتریوم هم اتریوم میگویند،اما در حقیقت منظور همان اتر میباشد.پس تعجب نکنید اگردر بحث ها شنیدید اتریوم خریدم یا فروختم منظور همان اتر است.

ارز دیجیتال اتریوم را ،یا در واقع همان اتر را میتوان از صرافی های ارز دیجیتال تهیه کرد و در کیف پول های خود ذخیره نمایید.

تاریخچه اتریوم چیست ؟

اتریوم اولین بار در سال ۲۰۱۳ توسط موسس آن، ویتالیک بوترین معرفی شد (جالب است بدانید ویتالیک در آن زمان تنها ۱۸ – ۱۹ سال سن داشت). این معرفی از طریق عرضه اولیه یا ICO صورت گرفت، با اینکه قرار بود تعداد کوین‌ها بیشتر از ۱۰۰ میلیون نشود، این اتفاق افتاد و تعداد کوین‌ها افزایش یافت (تا زمانی که پروتکل آن تغییر نیابد به این تعداد افزوده خواهد شد). از پروتکل صحبت کردیم، لازم است بگوییم در حال حاضر پروتکل اجماع اتریوم بر مبنای PoW یا همان گواه اثبات کار است (یعنی روند استخراج اتریوم مانند بیت کوین است) اما قرار است به پروتکل PoS نقل مکان کنند که در این صورت تعداد کل کوین های آن ثابت باقی می ماند.
کیف پول های محبوب این ارز لجر نانو اس و لجر نانو ایکس میباشد.

خالق اتریوم

کیف پول های اتریوم

برای ذخیره اتر و توکن‌های مبتنی بر اتریوم، به نرم‌افزار یا سخت‌افزاری به ‌نام «کیف پول» نیاز دارید. کیف پول را می‌توان مانند حساب بانکی در نظر گرفت که برای ذخیره، دریافت و ارسال پول کاربرد دارد.و آدرسکیف پول را مانند شماره حساب یا شماره کارت خود در نظر بگیرید.

کیف پول‌های نرم‌افزاری اتریوم رایگان هستند و به‌راحتی می‌توانید آنها را روی  تلفن همراه (اندروید و iOS) یا کامپیوترهای شخصی (ویندوز، لینوکس و مک) نصب کنید. برخی از کیف پول‌ها هم تحت وب‌ هستند و دسترسی به آنها با مرورگرهای اینترنت (مانند کروم) امکان‌پذیر است. در مقابل، کیف پول‌های سخت‌افزاری که امنیت بیشتری دارند، به‌شکل فیزیکی موجود هستند.برای اشنایی با کیف پول های لجر روی لینک کلیک کنید.

برای اتریوم ده‌ها کیف پول با نام‌های گوناگون وجود دارد و بنابراین اگر یک سرمایه‌گذار اتریوم یا سرمایه‌گذار توکن‌های مبتنی بر اتریوم باشید، پیداکردن کیف پول کار سختی برای شما سخت نیست.

برای انتخاب کیف پول، به‌طور کلی مهم‌ترین معیار اعتبار است. اگر کیف پولی تعداد نصب پایینی دارد، رضایت چندانی از عملکرد آن وجود ندارد و در میان فعالان خیلی شناخته‌شده نیست، نباید در میان گزینه‌های شما باشد.

در جدول زیر اسامی چند مورد از بهترین کیف پول‌های اتریوم را مشاهده می‌کنید. این کیف پول‌ها بیشترین تعداد کاربر را به خود اختصاص داده‌اند و از بهترین امتیازها برخوردار هستند.

 

نامنوعلینک دانلود/دسترسی
کیف پول تراست والتنرم‌افزاری/ موبایلدانلود
کیف پول مای‌اتروالتنرم‌افزاری/تحت وبورود به سایت
کیف پول متامسکنرم‌افزاری/ افزونه مرورگردانلود
کیف پول اتمیکنرم‌افزاری/ موبایل و دسکتاپدانلود
کیف پول لجرسخت‌افزاریخرید

 

هر کیف پول اتریوم دارای یک یا چند آدرس منحصر‌به‌فرد و یکتا است. آدرس کیف پول مشابه شماره حساب بانکی است که از آن می‌توانید برای دریافت پول استفاده کنید. نمونه‌ای از یک آدرس اتریوم: «0x76957CD8F0c6C51F5661fe95MNE2bE9496340170»

از یک آدرس اتریوم می‌توان برای اتر و تمام توکن‌های مبتنی بر اتریوم (ERC-20) استفاده کرد. به‌عنوان مثال، ارز هوبی توکن (Huobi Token) یک توکن مبتنی بر اتریوم است. بنابراین می‌توان از یک آدرس اتریوم برای ذخیره این توکن هم استفاده کرد.

فراموش نکنید که در دنیای بلاک چین و ارزهای دیجیتال مسئولیت سرمایه هرکس با خودش است. بنابراین، ضروری است که از کیف پول‌ خود نسخه پشتیبان (بک‌آپ) بگیرید تا در صورت حذف‌شدن کیف پول، فراموشی رمز یا خراب‌شدن دستگاهی که کیف پول روی آن نصب است، بتوانید مبالغ خود را بازیابی کنید. تاکنون دسترسی به میلیون‌ها دلار سرمایه تنها به‌خاطر سهل‌انگاری در تهیه نسخه پشتیبان از دست رفته است. کیف پول‌ها اغلب به‌عنوان نسخه پشتیبان به کاربر یک مجموعه ۱۲ یا ۲۴تایی از کلمات انگلیسی نمایش می‌دهند که باید آنها را در جایی امن یادداشت کنید. به این ترتیب، کاربر با آن کلمات می‌تواند به‌راحتی در هر کیف پول دیگری به دارایی‌های خود دسترسی پیدا کند. در برخی از کیف پول‌ها هم مستقیماً کلید خصوصی (Private Key) که به‌صورت رشته‌ای متنی از حروف و اعداد است، به کاربر ارائه می‌شود. داشتن کلید خصوصی به‌معنای مالکیت دارایی است. بعضی کیف پول‌های دیگر هم به کاربران خود یک فایل بک‌آپ ارائه می‌کنند که با استفاده از کلمه عبوری که کاربر وارد کرده است، رمزگذاری شده است.

ledger | لجر ledger | لجر کیف پول ارز های دیجیتال و اتریوم و ریپل و بیتکوین

برای آموزش چگونگی راه اندازی کیف پول اتریوم و سایر توکن های آن در لجر به این لینک بروید.

چگونه اتریوم (اتر) بخریم

امروزه تهیه اتریوم خیلی آسان‌تر از گذشته شده و شما با استفاده از کارتهای بانکی خود نیز میتوانید اتریوم خریداری نمایید.در زیر به چند روش که میتوان به راحتی اتریوم خرید نمایید اشاره میکنم:

 1. با استفاده از حساب‌های بانکی ایرانی خود میتوانید از صرافی های آنلان ایرانی مستقیما اتریوم یا در واقع اتر خریداری نمایید.
 2. با استفاده از حساب بانکی خود تتر یا بیت کویت خریداری نمایید و در صرافی های خارجی نظیر بایننس به اتریوم تبدیل نمایید.(فقط مراقب باشید که ایرات در لیست تحریم آنها نباشد)
 3. اگر حساب ارزی دارید مستقیما از صرافی های آنلاین خارجی خرید نمایید.
چگونه اتریوم بخریم

قرارداد هوشمند در اتریوم چیست ؟

قرارداد هوشمند (smart contract) اصطلاحی است که برای توصیف کدهایی رایانه‌ای به کار می‌رود که می‌توانند تبادل پول، محتوا، املاک، سهام یا هر چیز ارزشمند دیگر را تسهیل کند.

برای درک بهتر میتوان اینگونه آنها را توصیف کرد: آنها مانند دستگاه های فروش خودکار فعالیت می کنند. وقتی شما قصد خرید یک نوشیدنی با استفاده از این دستگاه ها را دارید، پول را به دستگاه وارد می کنید و دستگاه به صورت خودکار پول شما را پردازش می کند و نوشیدنی را تحویل می دهد.

قرارداد هوشمندی که بر اساس بلاکچین اجرا می‌شود می‌تواند همانند یک نرم‌افزار خوداجراشونده رایانه‌ای عمل کند و بصورت خودکار در هنگام عملی شدن شروط مشخص شده در قرارداد اجرا شود.

از آنجاکه قراردادهای هوشمند بر اساس بلاکچین عمل می‌کنند، دقیقاً به همان شکلی که برنامه‌ریزی شده‌اند عمل کرده و احتمال دستکاری، کلاهبرداری و یا هر نوع دخالت شخص ثالث در آن از بین می‌رود.

قرارداد هوشمند اتریوم

باوجود اینکه همه بلاکچین‌ها از توانایی لازم برای پردازش کدهای رایانه‌ای برخوردارند، بیشتر آنها برای این کار محدودیت دارند. با این وجود اتریوم به شکلی متفاوت عمل می‌کند.

اتریوم به جای اینکه یک مجموعه محدود از عملکردها را در اختیار برنامه‌نویسان قرار دهد، به آنها امکان ایجاد و توسعه هر نوع عملکرد دلخواه را می‌دهد. به این ترتیب برنامه‌نویسان می‌توانند هزاران کاربرد مختلف را در آینده بر اساس اتریوم خلق کنند.

دان تپسکات درباره این موضوع می‌گوید:

بلاکچین اتریوم قابلیت‌های حیرت‌انگیزی دارد که یکی از آنها امکان ایجاد قراردادهای هوشمند است. قرارداد هوشمند به شکلی خودبه‌خودی و مستقل اجرایی می‌شود و می‌تواند امور مختلفی نظیر پرداخت، مدیریت و اجرا را بررسی کند.

چند سوال متداول درباره اتریوم

 

آیا اتریوم بهتر از بیت کوین است؟

از آنجایی که بیت کوین و اتریوم دو هدف متفاوت را دنبال می‌کنند، نمی‌توان گفت که کدام‌یک بهتر از دیگری است. با این حال، در بین جامعه ارزهای دیجیتال اغلب گفته می‌شود که از نظر امنیت و اعتبار بیت کوین بهتر است و از نظر عملکرد شبکه اتریوم.

آیا برای سرمایه‌گذاری در اتریوم باید یک اتریوم کامل بخریم؟

خیر. شما می‌توانید کسری از یک اتریوم را خریداری کنید. به‌عنوان مثال می‌توانید ۰.۰۱ اتریوم بخرید.

 

آیا طرح‌های سرمایه‌گذاری که روی اتریوم فعالیت می‌کنند معتبر هستند؟

روی اتریوم می‌توان هر چیزی ساخت و ایجاد برنامه و قرارداد هوشمند روی آن مانند ساخت سایت روی اینترنت است. به جرئت می‌توان گفت ۹۹ درصد طرح‌های سرمایه‌گذاری که بر بستر اتریوم فعالیت می‌کنند، کلاهبرداری هستند. مراقب طرح‌هایی که سود نجومی و تضمینی وعده می‌دهند، باشید.

اتریوم چیست و چه کارایی دارد ؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *