cryptocurrency-coins_ارز دیجیتال btc-eth-xrp-bch-bsv-ltc-eos-bnb-xtz-link

ارز دیجیتال چیست ؟

ارز دیجیتال یا رمزارز (Cryptocurrency) شکل خاصی از پول دیجیتال است که بر پایه علم رمزنگاری شده تشکیل شده است. بیشتر ارزهای دیجیتال برای بهره‌مند شدن از ویژگی‌های اساسی مانند غیرمتمرکز بودن، شفافیت و تغییرناپذیر بودن از بلاک چین استفاده می‌کنند.

در واقع ماهیت اصلی ارز های دیجیتال این میباشد که توسط هیچ نهاد یا سازمانی کنترل نمیشود. و به تجارت آزاد معروف است.

کریپتوکارنسی‌ها یا رمز ارز ها را می‌توان به صورت مستقیم و بدون دخالت هیچ گونه واسطه‌ای ،در اینترنت به شخص دیگری ارسال کرد. یعنی برای ارسال ارز های دیجیتال به یکدیگر نیازی به افتتاح حساب بانکی، استفاده از خدمات بانک‌ها یا هر سازمان واسطه‌ دیگری نخواهید داشت.همین امر سرعت انجام تراکنش ها را به شدت بالا برده و شما با استفاده از آنها در هر ساعت از شبانه روز می تئانید ارز جابهجا کنید.

رمزارزها همانند ریال و دلار پول‌هایی هستند که با سازوکار مختلفی ایجاد و توزیع می‌شوند. فرایند خلق برخی از این پول‌ها مانند بیت کوین با ماینینگ انجام می‌شود و برای تعدادی دیگر از آن‌ها، تمامی سکه‌ها از قبل به صورت استخراج شده در شبکه قرار می‌گیرند.

ارزهای دیجیتال بر روی فناوری‌ دفترکل توزیع شده ساخته‌ شده‌اند که یکی از محصولات مهم آن، فناوری بلاک چین است. بلاک چین‌های عمومی که اکثر ارزهای دیجیتال از آن استفاده می‌کنند، قابلیت مشاهده تمامی تراکنش‌ها را چه برای افرادی که در شبکه حضور دارند و چه برای افراد خارج از شبکه فراهم می‌کند.

مختصری در مورد ارز های دیجیتال

از دید بسیاری بیت کوین اولین ارز دیجیتال حقیقی یا رمز ارزی است که ایده آن سال 2008 در وایت‌پیپر بیت کوین منتشر و اولین سکه‌های آن در سال 2009 استخراج شد.
قبل از بیت کوین هم تلاش‌هایی برای به وجود امدن ارز دیجیتال شده بود ولی خوب با شکست مواجه میشد.

ایده اصلی ارز های دیجیتال در واقع از یک مشکل خیلی بزرگ به نام “اعتماد به شخص سوم” صورت میگیرد.

هنگامی که شما پولی را به یک صرافی یا بانک میدهید تا آن را برای شما انتقال دهد در واقع به آن سیستم اعتماد کرده‌اید.

بیت کوین به عنوان اولین پول الکترونیکی ( ارز دیجیتال ) عرضه شد که توانسته بود مسئله اعتماد را با کنار گذاشتن واسط و دوبار خرج کردن را با غیر متمرکز کردن حل کند. دیگر نیاز نبود افراد برای انتقال و نگهداری پول به شخص، سازمان، گروه و یا … اعتماد کنند.

با کسب محبوبیت نسبی بیت کوین ارز های دیجیتال دیگر بر آن آمدند تا دغدغه‌های دیگر مردم را حل کنند.برای مثال اتریوم خود را بستری برای توسعه برنامه‌های مختلف و اجرای قراردادهای هوشمند معرفی کرد و ریپل با نگاه نسبت به بانک‌ها، بر روی تجدید ساختار ارتباطات بین بانکی و ارائه سیستم پرداختی پرسرعت و کم‌هزینه متمرکز شد.

ارز دیچیتال | cryptocurrency

ارز دیجیتال چه تفاوتی با پول فیات میکند ؟

برخی ویژگی‌های منحصر به فرد سبب ایجاد تمایز بین ارزهای دیجیتال و پول‌های معمولی شده است. البته تمام این ویژگی‌ها در بین همه ارزهای دیجیتال وجود ندارد و می‌توان مواردی را به استثنائاتی را نیز مشاهده کرد.

اولین ویژگی ارزهای دیجیتال غیرقابل برگشت بودن تراکنش‌هاست.اینویپگی هم نکته مثبت و هم منفی در مورد ارزهای دیجیتال میباشد و به دیدگاه شما بستگی دارد. اگر شما ارز دیجیتالی راانتقال دهید و تراکنش شما تایید شود، دیگر نمی‌توانید آن را برگردانید و این کار تنها در صورتی امکان‌پذیر خواهد بود که گیرنده مایل به انجام این کار باشد(که اگر دقت کنید هیچ گاه با این مشکل روبه رو نمیشوید. اما این شیوه در بانک‌ها متفاوت است. اگر شما به اشتباه پولی را به حساب شخصی دیگر انتقال داده باشید، در نهایت با پیگیری قضایی می‌توانید آن را پس بگیرید. اما اگر بیت کوین یا ارز دیجیتال دیگری را اشتباها به آدرس دیگری بفرستید، باید بیخیال آن شوید!

دومین ویژگی منحصربفرد ارزهای دیجیتال ناشناس بودن یا نیمه ناشناس بودن آن‌هاست. آدرس کیف پول‌ها که همان نقش شماره کارت یا شماره حساب را در حساب‌های بانکی دارند، شامل اطلاعات هویتی شما نمی‌شوند. این آدرس‌ها که از رشته عبارات حروف و اعداد تشکیل شده‌اند را تنها با بررسی تاریخچه تراکنش‌ها و تحلیل‌های عمیق می‌توان به هویت افراد پیوند زد. البته برخی ارزهای دیجیتال پیگیرگریز و حریم خصوصی محور مانند مونرو، زی‌کش ، گرین و بایت کوین و …طوری طراحی‌ شده‌اند که شناسایی هویت را خیلی سخت و تقریبا غیرممکن می‌کنند.

یعنی دیگر شاهد شنیدن این اخبار نخواهیم بود که فلان بازیگر معروف یا فوتبالیست چند صد میلیارد پول دارند !! هیچ کس نمیتواند اطلاعات شما را فاحش کند.

تفاوت ارز دیجیتال با پول معمولی

سومین ویژگی ارزهای دیجیتال که آن را با پول معمولی متمایز میسازد سرغت بسیار بالا ترامنش‌ها و نسبت عملیات بانکی میباشد.برای مثال شما میخواهید مبلغی را از ایران به یک کشور دیگر انتقال دهید این کار با استفاده از سیستم‌های بانکی یا صرافی ها ممکن است روزها به طول بکشد .ولی شما با استفاده از ارز های دیجیتا میتوانید بدون در نظر گرفتن مرزی به هر نقطه از دنیا در کسری از دقیقه ارز ارسال نمایید.

چهرمین ویژگی ارز های دیجیتال این است که خود شخص صاحب کلید خصوصی و عمومی دارایی خود است، و شخص دیگری بر دارایی آن تسلط ندارد.که این ویژگی به شدت امنیت ارز های دیجیتال را افزایش میدهد.

پنجمین ویژگی که رمزارزها را نسبت به پول‌‌های معمولی متمایز کرده، انحصاری نبودن آن‌هاست. افراد برای اینکه بتوانند از شبکه‌های ارز دیجیتال مختلفی مانند بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و غیره استفاده کنند، نیازی نیست از شخص یا گروه و سازمانی اجازه بگیرند. آن‌ها می‌توانند  بدون نیاز به کسب اجازه از کسی اقدام به ارسال یا دریافت ارز دیجیتال کنند.

انواع ارز دیجیتال 

ارزهای دیجیتال به جز بیت کوین را می‌توان به دو دسته آلت کوین‌ها و توکن‌ها تقسیم کرد. آلت کوین‌ها یا همان کوین‌ها هر کدام بلاک چین مخصوص خودشان را دارند. بخشی از کوین‌ها از کدهای اولیه بیت کوین ساخته شده‌اند و یا به اصطلاح فورکی از بیت کوین هستند.

برخی کوین‌های دیگر مانند اتریوم، ریپل و کاردانو شبکه خود را بدون استفاده از کدهای بیت کوین ساخته‌اند. این بلاک چین‌ها اغلب برای کاربردهای بیشتری به جز پول دیجیتال ایجاد شده‌اند.

hارز دیجیتال ،توکن ، الت کوین

توکن‌ها دسته دیگری از ارزهای دیجیتال هستند که بر بستر یک پلتفرم مانند اتریوم ETH یا ایاس EOS ساخته می‌شوند. آن‌ها بلاک چین جداگانه‌ای ندارند و برای اجرای تراکنش‌های خود از قدرت بلاک چین اصلی کمک می‌گیرند.

ارز های دیجیتال معروف

در حال حاضر بیش از 2,000 ارز دیجیتال در بازار وجود دارد که بیشتر آن‌ها پروژه‌های بدو استفلده و از بین رفته هستند. در طول تاریخ 10 ساله ارزهای دیجیتال، برخی از آن‌ها از همان ابتدای ورود به بازار جایگاه خود را در رده‌های بالای جدول ارزشمندترین‌ها حفظ کرده‌اند.

بیت کوین

بیت کوین مشهورترین و قدیمی‌ترین ارز دیجیتال است که همیشه در کانون توجهات قرار داشته است. از زمان ساخت این ارز دیجیتال توسط ساتوشی ناکاموتو بیش از 10 سال می‌گذرد و از آن زمان تاکنون جایگاه نخست را بین ارزهای دیجیتال از دست نداده است.

اتریوم

ایده اتریوم در سال 2013 توسط ویتالیک بوترین مطرح شد. عرضه اولیه سکه آن در سال 2014 به وقوع پیوست و شبکه آن در جولای 2015 راه‌اندازی شد. اتریوم از همان ابتدا با ایده‌های نوآورانه ظاهر شد. ارز دیجیتال این پلتفرم اتر (ether) نام دارد و از اتریوم برای ساخت توکن‌ می‌توان استفاده کرد.

ریپل

ریپل پلتفرم متن‌بازی است که برای انجام تراکنش‌های ارزان و سریع طراحی شده است. این سیستم پرداختی در سال 2012 عرضه شد و از پول‌های رایج در شبکه خود پشتیبانی می‌کند. ریپل بر روی همکاری با بانک‌ها و توسعه سیستم پرداختی خود تمرکز کرده و کوین آن اکس‌آرپی (XRP) نام دارد.ریپل سه محصول دیگر نیز دارد.

لایت کوین

لایت کوین با هدف پرداخت‌های سریعتر، با اعمال تغییراتی بر روی کدهای بیت کوین توسط چارلی لی ساخته شد. این ارز دیجیتال با نام نقره دیجیتال شناخته می‌شود و یکی از قدیمی‌ترین آلت کوین‌هاست.

چرا ارز های دیجیتال محبوب هستند 

بازار ارز های دیجیتال با توجه به مدت زمان کمی که به وجود آمده‌اند از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار شده‌اند.

ملاک در بازار رمز ارز ها بر اساس صداقت میباشد . و این قضیه به کمک فرمول‌های پیچیده ریاضی تا حد زیادی به واقعیت پیوسته ، و امکان تقلب را به صفر نزدیک کرده است.

دلیل دیگر آن تجارت آزاد است، شما با یک پول واحد بدون در نظر گرفتن هیچ مرزی میتوانید ظرف مدت کوتاهی پول انتقال دهید ، بدون هیچ واسطی!

ارز های دیجیتال را کجا ذخیره کنیم

ارز های دیجیتال دارای کیف پول‌های مختلفی میباشند از آن جمله میتوان به

  • کیف پول های کاغذی
  • کیف پول های نرم افزاری
  • کیف پول های صرافی های آنلاین
  • کیف پول های سخت افزاری
ledger | لجر ledger | لجر کیف پول ارز های دیجیتال و اتریوم و ریپل و بیتکوین

پیشنهاد ما به شما این است که اگر مقدار قابل توجهی ارز دیجیتال دلرید آنها را در کیف پولهای سخت افزاری که سرآمد آنها لجر میباشد، ذخیره کنید. تا سرمایه خود را از دست سارقان و هکرها ایمن کنید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *