segwit سگویت انواع آدرس بیت کوین

انواع آدرس بیت‌کوین
مفهوم سگویت | segwit در خصوص آدرس های بیت کوین به چه معناست ؟

برای پاسخ به همه این سوالات که سگویت |segwit چیست ، ابتدا چند مفهوم کلی را خدمت شما عرض میکنیم و در ادامه  ‌ی همین مطلب به همه سوالات شما در خصوص آدرس های مختلف بیت کوین پاسخ داده میشود.
آدرس کیف پول شامل رشته ۲۶ الی ۳۵ کارکتری از اعداد و حروف است که تنها وظیفه آن ارسال و دریافت بیت کوین می‌باشد. می‌توان از هر آدرس بیت کوین برای انتقال ارز دیجیتال به هر آدرس دیگر موجود در شبکه که نرم افزار کیف پول ارسال کننده پشتیبانی می‌کند، استفاده کرد. با وجود چندین فرمت آدرس و ارائه دهندگان کیف پول و صرافی هایی که فقط انواع خاصی از آدرس ها را پشتیبانی می‌کنند، بهتر است که تفاوت این آدرس ها را بدانید.

همانطور که چندین نسخه از پروتکل اینترنت نظیر IPv4 و IPv6 وجود دارد، فرمت های آدرس بیت کوین نیز به چندین نوع تقسیم می‌شوند. اکثر اوقات، این آدرس ها با یکدیگر تناقضی ندارند و تراکنش ها بدون مشکل در شبکه و بین کیف پول های دارای تصدی و غیر تصدی انجام می‌شود. سه فرمت آدرس بیت کوین کور وجود دارد که عبارتند از P2PKH و P2SH و bech32 که فقط چند ارائه دهنده خدمات کیف پول از تمام این فرمت ها پشتیبانی می‌کنند. احتمال اینکه کیف پول یا صرافی مورد نظر شما حداقل از یکی از این فرمت ها و معمولا فرمت bech32 پشتیبانی نکند وجود دارد.

یادگیری مزایا، معایب و ویژگی های هر کدام از این فرمت ها به شما امکان خواهد داد تا کیف پول، صرافی یا پلتفرم مناسبی انتخاب کنید. یادگیری این فرمت ها هم چنین دانش بیشتری از عملیات داخل بیت کوین به شما ارائه می‌دهد و نقطه قوت و ضعف هر کدام از این فرمت ها را از لحاظ امنیت، انعطاف پذیری و عملکرد مشخص می‌کند.

اگر آدرس بیت کوین شما با عدد ۱ شروع می‌شود، پس از آدرس لگسی (Legacy) یا P2PKH استفاده می‌کنید. برای مثال آدرس 1BvBMSEYstWetqTFn5Au4m4GFg7xJaNVN2. این فرمت اصلی آدرس بیت کوین بوده است و تاکنون نیز پابرجاست. عنوان P2PKH مخفف عبارت پرداخت برای هش کلید عمومی (Pay to Public Key Hash) است، یعنی آنکه برای هش کلید عمومی دریافت کننده، پرداخت انجام می‌دهید. آدرس های لگسی مطابق با سگویت (Segwit) نمی‌باشند ( در ادامه این مقاله با این اصطلاح آشنا میشوید) اما هم چنان می‌توانید بدون مشکل از آدرس P2PKH به آدرس سگویت، بیت کوین ارسال کنید. میانگین کارمزد ارسال از آدرس P2PKH بیشتر از ارسال از آدرس سگویت segwait می‌باشد، زیرا سایز تراکنش های آدرس لگسی بزرگتر می‌باشند.

آدرس بیت کوین P2PKH-1

فرمت آدرس بیت کوین P2SH

ساختار آدرس های P2SH مشابه با آدرس های P2PKH می‌باشد با این تفاوت که به جای عدد ۱ با عدد ۳ شروع می‌شوند. برای مثال آدرس 3J98t1WpEZ73CNmQviecrnyiWrnqRhWNLy. عنوان P2SH مخفف عبارت پرداخت برای هش اسکریپت (Pay to Script Hash) است و عملکرد بیشتری نسبت به آدرس های لگسی ارائه می‌دهند. تابع اسکریپت P2SH اغلب برای آدرس های چندامضایی (Multi Signature) استفاده می‌شوند که می‌توانند مشخص کنند به چندین امضای دیجیتال برای تایید تراکنش نیاز است. این فرمت آدرس هم چنین برای امکان پذیر ساختن تراکنش های سگویت غیراصلی که از فرآیند P2WPKH به P2SH استفاده می‌کنند به کار گرفته می‌شود. فرد عادی که فقط به ارسال و دریافت کوین ها می‌پردازد نیازی ندارد خود را درگیر عملکردهای پیچیده تر P2SH کند. چیزی که مهم می‌باشد آن است که این نوع آدرس به طور گسترده پشتببانی می‌شود و می‌توان برای ارسال سرمایه به آدرس های P2PKH و bech32 از آن استفاده کرد.

bitcoin-address آدرس بیت کوین سگویت Sagwit

فرمت آدرس بیت کوین bech32

آدرس های bech32 کاملا با آدرس های P2 فرق دارند. آدرس های bech32 با bc1 شروع می‌شود و به دلیل این پیشوند، بزرگتر از آدرس های لگسی یا P2SH می‌باشند. فرمت bech32 فرمت اصلی آدرس های سگویت می‌باشند و توسط اکثر نرم افزارها و کیف پول های سخت افزاری پشتیبانی می‌شود، اما صرافی های کمی از آن پشتیبانی می‌کنند. کیف پول های لجر و کیپ‌کی (keepkey) در حال حاضر از bech32 پشتیبانی نمی‌کنند و اگرچه اکثر صرافی ها می‌توانند به آدرس های bech32 کوین ارسال کنند اما کاربران این صرافی ها نمی‌توانند از آدرس های این فرمت کوین دریافت کنند. در حال حاضر کمتر از یک درصد بیت کوین ها در آدرس های bech32 ذخیره شده است، هرچند این عدد به تدریج در حال افزایش است.

bitcoin-address-bech32-آدرس-بیت-کوین

هر آنچه باید در مورد انواع فرمت آدرس های بیت کوین بدانید!

نکات کلیدی در خصوص فرمت آدرس های مختلف بیت کوین :

  •  Segregated Witness – یا به طور خلاصه SegWit – اندازه داده های معاملات را کاهش داده تا امکان انجام معاملات سریع تر ، مقیاس پذیری بهتر و کاهش هزینه ها فراهم شود
  •  Native SegWit یا همان bech32 این مسئله را حتی بیشتر کرده و حتی هزینه های کمتری را نیز شامل می شود
  • هنوز همه صرافی ها و کیف پول ها از ارسال بیت کوین به آدرس بومی SegWit پشتیبانی نمی کنند ، به همین دلیل است که شما هر دو گزینه را در لجر لایو ledger live مشاهده میکنید.
  • معاملات بین هر 3 نوع آدرس امکان پذیر است

اصطلاحات SegWit و Native SegWit در خصوص آدرس بیت کوین به چه معنا هستند ؟

 

کلمه Segregate به معنای جداسازی و تفکیک و witnesses به معنای شاهدان، همان امضاهای تراکنش‌ها هستند. بنابراین Segregated Witness یا کوتاه آن SegWit به معنای جداسازی امضاهای تراکنش‌ها است. مفهوم سگویت توسط توسعه دهنده بیت کوین، پیتر ویل ایجاد و معرفی شده است.

بلاک چین بیت کوین متشکل از هزاران سیستم توزیع شده در سراسر یک شبکه همتا به همتا (peer-to-peer) است. به هرکدام از این سیستم‌ها گره (نود) می‌گویند. این گره‌ها مدیریت تراکنش‌های بیت کوین را بر عهده دارند. تمام تراکنش‌های ایجاد شده در بیت کوین در سیستم این گره‌ها کپی می‌شود. این ویژگی تقریبا هک کردن یا خرابی تراکنش‌ها را غیر ممکن می‌سازد.

اطلاعات تراکنشی که در سراسر گره‌ها به اشتراک گذاشته می‌شود شامل دو جزء است: ورودی و خروجی. ممکن است چندین ورودی و خروجی در یک تراکنش موجود باشد. خروجی، آدرس‌های عمومی گیرنده و ورودی، آدرس‌های عمومی فرستنده است. فرستنده به منظور ارسال هزینه و پول نیاز به آدرس عمومی طرف مقابل دارد. اکثر فضای تراکنش شامل یک امضا است که بخشی از ورودی است و تایید می‌کند که فرستنده پول مورد نیاز برای پرداخت را در اختیار دارد. بنابراین بیت کوین در هر تراکنش، از ورودی به خروجی حرکت می‌کند. پس از اینکه هرکدام از گره‌ها صحت تراکنش را تایید کردند، آن تراکنش وارد بلاک می‌شود و بلاک جدید به ادامه زنجیره بر روی تمام سیستم‌ها ذخیره می‌شود.

سگویت segwit توسط تیم باتجربه آن توسعه یافته است. بیت کوین کور (Bitcoin Core) در حال حاضر محبوب ترین کلاینت مرجع بیت کوین است که توسط اکثر کسب و کارهای حاضر در این صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این به روزرسانی در اصل با هدف حل و برطرف کردن انعطاف پذیری تراکنش‌ها که یکی از نقاط ضعف شناخته شده نرم افزار بیت کوین است، توسعه یافته است. اگرچه این نقطه ضعف آنچنان به کاربران آسیب نمی‌رساند، اما چندین بار مورد سوء استفاده قرار گرفته است. این موضوع باعث شده است که نیاز به اصلاح آن مورد توجه قرار گیرد.

البته سگویت segwit طیف گسترد‌ه‌ای از مزایای دیگری نیز ارائه می‌دهد و تاکنون تمرکز و توجه آن از اصلاح انعطاف پذیری تراکنش ها، به سمت برطرف کردن مشکل مقیاس پذیری بیت کوین تغییر کرده است.

همانطور که کاربران لجر متوجه شده اند ، هنگام اضافه کردن یک حساب بیت کوین در لجر لایو ledger live ، دو گزینه ارائه می شود: یک حساب Native SegWit و یک حساب SegWit. در حالی که می توان به راحتی تفاوت بین آدرس Native SegWit (شروع با “bc1”) و یک آدرس SegWit (با شروع “3”) را مشاهده کرد ، ما دوست داریم نگاه دقیق تری به این معنی داشته باشیم.

بنابراین وارد مقوله SegWit میشویم

در آن زمان با پیشنهاد Segregated Witness – یا به طور خلاصه SegWit به شدت مخالفت شد – در حقیقت ، پیشنهاد اولیه موسوم به SegWit2X  گذاشته شد و آنچه را که اکنون با عنوان SegWit می شناسیم جایگزین شد. در آگوست 2017 ، فورک نرم افزاری آن SegWit روی داد. با تصویب آن از همان زمان به سرعت مورد استفاده قرار گرفت و شروع به تبدیل شدن به استاندارد جدید كرد.

بنابراین SegWit چه چیزهایی را تغییر داد؟

سگویت SegWit – همچنین به عنوان SegWit بسته بندی شده یا Nested SegWit نیز گفته می شود – اندازه داده های هر معامله را کاهش داد. این کار را با جدا کردن داده های خاصی از امضای معامله از معامله انجام داد. با سبکتر کردن معاملات ، معاملات بیشتر می توانند در یک بلوک واحد بیت کوین قرار بگیرند. این به نوبه خود باعث می شود که شبکه بیت کوین مقیاس پذیرتر شود و معاملات آن سریعتر انجام شود. حتی بیشتر ،SegWit به طور عظیمی هزینه های معامله برای هر معامله بیت کوین کاهش داد! SegWit سگویت همچنین راه حل های پوسته پوسته شدن لایه دوم را فعال کرد و منجر به تولد شبکه لایتنینگ شد

SegWit Native V.S SegWit 

Native SegWit – که با نام bech32 نیز شناخته می شود – آخرین مرحله در قالب های آدرس بیت کوین است. حتی از وزن قبلی نیز مقرون به صرفه تر است. این بدان معناست که سرعت معامله حتی سریعتر در مقابل معاملات سگویت SegWit ، مقیاس پذیری بهتر و حتی هزینه های کمتر برای هر تراکنش را دارید. , وباید اضافه کنم که ، bech32 دارای تشخیص خطا بهتر میباشد و باعث می شود آدرس ها فقط برای خوانایی بهتر حروف کوچک شوند. به همین دلیل محبوب ترین گزینه است … در صورتی که در دسترس باشد.

تنها نکته منفی آدرس بیت کوین bech32 این است که هنوز همه سیستم عامل های اصلی از این قالب آدرس پشتیبانی نمی کنند. در حالی که معاملات بین آدرسهای Legacy ، SegWit و Native SegWit کاملاً سازگار هستند ، هنوز تعداد کاملاً نچندان زیادی از صرافی هاو کیف پول ها وجود دارند که از ارسال BTC به آدرس bc1 پشتیبانی نمی کنند. به این ترتیب ، وقتی حساب کاربری خود را در Ledger Live اضافه می کنید ، امکان افزودن بومی SegWit یا آدرس SegWit به شما ارائه می شود.

لجر همواره کوشیده است تا شما با بروز ترین تکنولوژی بتوانید با سرعت و امنیت بالا کارهای خود را انجام دهید.

راهکار سگویت segwit برای حل مشکل مقیاس پذیری بیت کوین چیست؟

سگویت ( Segwit ) حجم بلاک بیت کوین را افزایش می‌دهد و پیاده سازی راهکارهای لایه دوم را برای بهبود بیشتر امکان پذیر می‌سازد.

مسئله کنونی مقیاس پذیری بیت کوین اساسا از کم و ناکافی بودن حجم بلاک به وجود می‌آید. فناوری بلاک چین از بلاک‌های متوالی تراکنش‌ها ایجاد شده است. بلاک چین، دفتر کلی از تمام تراکنش‌هایی است که تاکنون در شبکه انجام شده‌اند و نقش خون جاری در رگهای ارز دیجیتال را ایفا می‌کند.

مشکل اینجاست که در حال حاضر، حجم بلاک‌ها دارای سقف مشخص شده است و تنها تغییرات یک مگابایتی امکان‌پذیر هستند. این حجم برای صدها تراکنشی که در هر دقیقه کاربران در صدد ارسال آنها هستند، کافی نیست. در نتیجه بسیاری از کاربران باید منتظر بمانند تا تراکنش‌های آنها تایید شود که بعضی اوقات ساعت‌ها و حتی روزها طول می‌کشد. با رشد شبکه، میزان تراکنش‌ها نیز افزایش می‌یابد؛ در حالی که حجم بلاک‌ها ثابت می‌ماند. این موضوع بدان معنا است که وخامت این مشکل بیشتر می‌شود.

سگویت (segwit) برای این مشکل دو راهکار دارد. راهکار اول این است که سگویت segwit ، افزایش آنی حجم بلاک ها به ۴ مگابایت را امکان پذیر می‌سازد. یک نکته در این خصوص وجود دارد: ۴ مگابایت، حداکثر حجم بلاک مورد نظر سگویت است اما حجم واقعی بلاک به شرایط شبکه بستگی خواهد داشت. متخصصان پیش بینی کرده‌اند که پس از فعالسازی سگویت، حجم بلاک‌ها بین ۲ الی ۲.۱ مگابایت خواهد بود.

راهکار دوم نیز این است که سگویت segwit با برطرف کردن مسأله انعطاف پذیری تراکنش‌ها، مشکل جزئی بیت کوین را از بین می‌برد اما یک مانع بزرگ در خصوص پیاده سازی راهکارهای لایه دوم بر بستر بیت کوین ایجاد می‌شود. یکی از این راهکارها، شبکه لایتنینگ است. انتظار می‌رود که شبکه لایتنینگ به منظور افزایش سرعت پردازش تراکنش‌ها، آنها را به خارج از بلاک چین انتقال دهد و در نتیجه، افزایش چشمگیری در ظرفیت شبکه را امکان پذیر سازد.

چه کسانی از آدرس های بیت کوین سگویت segwit پشتیبانی می‌کنند؟

طیف گسترده‌ای از افراد و شرکت‌ها سگویت را تایید کرده‌اند. بیش از ۱۰۰ شرکت برتر این صنعت در خصوص پشتیبانی و حمایت از سگویت دارای برنامه‌های مشخص هستند، بر روی سگویت کار می‌کنند و یا آن را در کسب و کار خود پیاده سازی کرده‌اند.

به علاوه، بسیاری از افراد برجسته نیز که به دلیل اقدامات خود در جامعه بیت کوین شناخته شده هستند، پشتیبانی خود از سگویت را در توییتر و سایر شبکه‌های اجتماعی اعلام کرده‌اند. از بین این افراد می‌توان به آندریاس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos)، سامسون ماو (Samson Mow)، چارلی لی (Charlie Lee) و سایر افراد اشاره کرد.

فرمت آدرس های بیت کوین کش

آدرس های بیت کوین کش می‌توانند به فرمت لگسی (که با عدد ۱ شروع می‌شوند) یا به فرمت کش آدرس (Cash Add) باشند. فرمت کش آدرس بر اساس فرمت bech32 است و با q یا bitcoincash:q شروع می‌شوند. کیف پول های بیت کوین کش می‌توانند از هر دو فرمت پشتیبانی کنند و ابزاری را ارائه دهند که کاربران بتوانند بین کش آدرس و فرمت لگسی تغییر وضعیت دهند. دلیل اصلی برای استفاده از فرمت کش آدرس، جداسازی بیت کوین کش و بیت کوین و جلوگیری از ارسال اشتباه کوین ها می‌باشد.

امیدوارم با مفهوم های لازم در خصوص آدرس های بیت کوین اشنا شده باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *