دی اپ چیست whats the Dapp

دی اپ (Dapp) چیست ؟
قبل از آن که به مفهوم دی‌اپ (Dapp) بپردازیم مختصری از بلاکچین را توضیح میدهیم.

برنامه غیرمتمرکز دی اپ ( Dapp )

تصور کنید وقتی که در خانه هستید ماشین شما در حال کارکردن و جابه‌جایی مسافران باشد. تصور کنید که هنگام وب‌گردی در اینترنت به دلیل استفاده از توجه ارزشمندتان مبلغی به شما پرداخت شود. تصور کنید چنین جهانی را که فاصله زیادی با آن نداریم.

بیت کوین اولین کاربرد از فناوری نامحدود بلاکچین بود. چیزی که می‌تواند سیستم مالی غیرمتمرکز بسازد، توانایی تمرکززدایی در سیستم‌های دیگر هم دارد. بلاک چین قادر است جهانی را بسازد که تماما با برنامه‌ های غیرمتمرکز کار می‌کند. برنامه‌هایی توزیع شده، انعطاف پذیر، شفاف و انگیزشی که هیچ‌کس به غیر از کاربرانش نمی‌تواند کوچکترین دخالتی در آن‌ها کند.

به زبان ساده یک بلاک چین یک دفتر دیجیتالی است که اطلاعات روی آن ثبت می‌شوند. این اطلاعات در بسته‌هایی به نام بلاک ذخیره می‌شوند که با استفاده از رمزنگاری به هم مرتبط و وابسته هستند. برخلاف پایگاه‌های داده متمرکز اطلاعات ثبت شده روی بلاک چین در یک یا چند محل مخصوص نگهداری نمی‌شوند بلکه این اطلاعات بین افرادی که به بلاک چین متصل می‌شوند، به اشتراک درمی‌آید. در بلاک چین حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده غیرممکن است و هیچ‌کس قادر به کنترل آن نیست به جز اکثریت کاربران متصل شده به آن. به برنامه‌هایی که روی بلاک چین ساخته می‌شوند برنامه غیرمتمرکز یا دی‌‌اپ (Dapp) می‌گویند.

ویژگی‌های اصلی برنامه ‌های غیرمتمرکز یا همان دی‌اپ‌ها

این مفهوم هنوز در ابتدای راه قراردارد. با این حال، ویژگی مشترک تمام دی‌اپ‌ها Dapp به شرح زیر است:

متن باز( Open Source) : کدهای برنامه غیرمتمرکز باید در اختیار همه قرار گیرد تا از درستی آن اطمینان حاصل شود. همچنین همه تغییرات باید با تصمیم گیری جامعه و اکثریت باشد.

تمرکززدایی شده : تمام موارد عملیاتی برنامه باید بلاکچین عمومی و غیرمتمرکز ذخیره شود تا از آسیب های تمرکزی جلوگیری به عمل آید.

انگیزشی : کسانی که امنیت و فعالیت بلاک چین را برقرار می‌کنند باید انگیزه داشته باشند که می توان آن را با دادن واحدهای ارز دیجیتال به آن‌ها تامین کرد.

پروتکل : برنامه نویس برای فعالیت درست برنامه پروتکلی تعیین می‌کند که همه کسانی که درآینده از برنامه استفاده خواهند کرد باید پروتکل را بپذیرند. مثلا برنامه نویس برای اینکه بتواند از برنامه ای که ساخته پول بدست آورد، در پروتکل تعیین می‌کند که 0.1 درصد از پاداش هر بلاک به او تعلق بگیرد.

دی اپ چیست whats the Dapp

ساختار کلی برنامه ‌های غیرمتمرکز دی‌اپ “Dapp”

به طور کلی برای اینکه با  مفهوم برنامه های غیرمتمرکز بیشتر آشنا بشید، اجازه بدید یک مثال ساده در خصوص برنامه‌های معمولی بزنم.
هر برنامه از دو بخش اصلی به نام‌های فرانت‌اند  ( FrontEnd )  و بک‌اند ( BackEnd ) تشکیل شده است.

Frontendvs.Backend غیرمتمرکز (Dapp)

به زبان ساده تر به بخشی از برنامه که برای کاربر قابل درک است و با آن سر و کار دارد مثل محیط یک وب سایت که کاربران وارد آن میشوند و ورودیهای خود را وارد میکنند فرانت‌اند ( FrontEnd ) گفته میشود.

به بخشی که در پشت زمینه قرار می‌گیرد و انجام محاسبات و وظایف را نسبت به فرانت اند بر عهده دارد، بک‌اند می‌گویند.

برای مثال شما وارد یک وب‌سایت میشوید تا یک خرید انترنتی انجام دهید به محیطی که وارد آن میشوید و با آن تعامل میکنید فرانت اند ( frontEnd ) گفته میشود ،و زمانی که اطلاعات را وارد کردید، برنامه آن اطلاعات را در بک‌اند که شامل پایگاه داده ها و سرور می‌شود، ذخیره می‌کند.

ساختار برنامه‌های غیرمتمرکز Dapp

در یک برنامه غیر متمرکز هم به همین صورت یک فرانت‌اند و بک‌اند وجود دارد. فرانت‌اند در برنامه‌های غیرمتمرکز مانند برنامه‌های معمولی تحت وب است.
اما در مورد بک‌اند با شبکه بلاک چین و مفهومی به نام قردادهای هوشمند طرف هستیم. کدها روی قراردادهای هوشمند نوشته می‌شوند و در شبکه بلاک چین قرار می‌گیرند. به جای استفاده از سرورهای مرکزی برای کدهای برنامه در اینجا از بلاک چین غیرمتمرکز استفاده می‌شود.

برنامه ‌های غیرمتمرکز اتریوم

با استفاده از پلتفرم هایی که از قردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کنند توسعه دهندگان می‌توانند برنامه‌ های غیرمتمرکز خود را خلق کنند.اتریوم این روزها پرکاربردترین بلاک چین برای توسعه برنامه‌ های غیرمتمرکز است. با ایجاد قرارداد هوشمند می‌توانید برنامه غیرمتمرکز خود را روی این پلتفرم پیاده سازی کنید.

برنامه های غیر متمرکز اتریوم Dapp

وایت پیپر اتریوم برنامه ‌های غیرمتمرکز را به سه دسته میکند

به دلیل سروصدای زیاد این فناوری، طرفداران اتریوم شاید فکر کنند که قابلیت تمرکززدایی همه چیز را خواهند داشت اما در حال حاضر دامنه برنامه‌ های غیر متمرکزی که می‌توان با این پلتفرم محاسباتی ساخت، تنگ تر از چیزیست که بقیه فکر می‌کنند.

وایت پیپر اتریوم  ( Ethereum Whitepaper ) برنامه‌ های غیرمتمرکز را به سه دسته کلی تقسیم‌بندی می‌کند: برنامه هایی که پول را مدیریت می کنند، برنامه‌هایی که با پول ارتباط دارد (ولی پول تنها معیار نیست) و برنامه هایی در رده دیگر که شامل سیستم های رأی گیری و حاکمیتی می‌شوند.

 نوع اول، کاربر می‌تواند برای حل و فصل یک قرارداد اتر (ارز دیجیتال اتریوم) دریافت یا ارسال کند، شبکه‌ای توزیع شده از نود (Node)های کامپیوتری در شبکه اتریوم توزیع اطلاعات را در شبکه تسهیل می‌کنند.

 نوع دوم  ترکیبی از پول و اطلاعات خارج از برنامه هستند.

به عنوان مثال، یک برنامه بیمه محصولات کشاورزی را در نظر بگیرید که نیازمند دریافت اطلاعات آب و هواست. فرض کنید که کشاورزی بیمه‌ای را خریداری می‌کند که طی آن اگر وضعیت خشکسالی رخ بدهد، خسارت‌هایش به صورت خودکار پرداخت خواهد شد.

Dapp-Sample دی اپ چیست whats the Dapp

برای اجرای این برنامه، قراردادهای هوشمند باید به چیزی که اصطلاحا اوراکل نام دارد اعتماد کنند. اوراکل هر چیزی است که اطلاعات بیرونی و به روز‌رسانی شده را به برنامه بدهد. گفتنی‌ست که تمرکززدایی اوراکل‌ها یکی از چالش های اصلی برنامه‌ های غیرمتمرکز است.

وقتی بیت کوین توانسته اختیار سازمان های مالی را کم کند، آیا روی شرکت ها و سایر سازمان ها هم همین کار را می توان انجام داد؟

دی اپ( Dapp) چیست whats the Dapp Ethereum-DAO-Infographic

سازمان های خودگردان غیرمتمرکز (DAO) یکی از اهداف بلندپروازانه و محبوب هستند. در این برنامه‌های هیچ فرد تعیین کننده ای وجود ندارد، و قوانین و اختیارات هر شخص توسط برنامه‌ها مشخص می‌شود و اعضا می توانند رای دهند که چه قوانینی حکمفرما باشد. تصورش را بکنید: حکومت بلاک چین بر مردم!

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *