whatIsBlockchain_top بلاکچین چیست

بلاکچین چیست

بلاکچین (Blockchain) چیست، چگونه کار می‌کند و چه کاربردهایی دارد؟ این‌ها سوالات متداولی هستند که در مورد این فناوریِ انقلابی پرسیده می‌شود و احتمالاً درک آن برای افراد تازه‌کار و حتی برای حرفه‌ای‌ها چندان ساده نباشد. با ما همراه باشید تا به تمام این سوالات به زبان ساده پاسخ بدهیم.

  • بلاکچین یک دفتر توزیع عمومی است که شباهت زیادی به یک پایگاه داده دارد،که ویژگی های مختلفی دارد:
  • غیر متمرکز : هیچ شخص سومی قادر به دخالت نیست
  • توزیع شده : سر برگها در کل شبکه پخش میشوند و همین امر شرایط را برای تغییر دادن سخت میکند
  • رمزگذاری شده
  • ناشناس
  • به محض افزودن اطلاعات به دفترچه یا همان بلاکچین دیگر توانایی حذف یا تغییر آن نیست

وقتی بیشتر مردم به بلاکچین blockchains فکر می کنند ، آنها به بلاکچین های غیرمتمرکز یا عمومی مانند بیت کوین مراجعه می کنند. اما شایان ذکر است که این فناوری همچنین می تواند برای ساختن تابلوهای زنجیره ای متمرکز ، که دارای مزایایی برای شرکت ها نسبت به شرکت های عمومی است ، مورد استفاده قرار میگیرد

اما دقیقا بلاکچین چیست؟

در ابتدا برای پاسخ به ای سوات که بلاکچین چیست یک توضیح خیلی ساده و ابتدایی را مطرح میکنیم و بعد کمی تجصصی تر وارد مبحث بلاکچین میشویم.تصور کنید در یک جلسه حضور دارید و قراردادی در آن جلسه بسته شده و تمامی اعضا با موبیل های خود از روی آن عکس میگیرند و بایگانی میکنند حال در چنین شرایطی این سند قرار داد دست شخص خاصی نیست و تمامی اعضا جلسه از موضوع آن خبر دارند و کسی قادر به تغییر آن نیست.

در این مثل افراد حاضر در جلسه مانند گره های زنجیره بلاکچین هستند که شفافیت و رسمیت آن را رقم میزنند.در واقع بلاکچین محلی برای ثبت اسناد و مدارک است .و امکان خیلی از تخلفات را کم میکند.حالا با این پیش زمینه که در ذهن خود ساخته اید به صورت تخصصی تر آن را بررسی مکنیم.

این جمعی که از آن صحبت کردیم می‌تواند چندین میلیون نفر باشد که در بیت کوین و اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال بلاک چینی شاهد آن هستیم و یا به صورت خصوصی برای یک گروه خاص استفاده شود.

بلاکچین‌ ها می‌توانند به صورت خصوصی و برای اهداف خاص در یک نهاد یا سازمان مورد استفاده قرار بگیرند که به آن بلاک چین سازمانی (Enterprise blockchain) هم می‌گویند. البته به عقیده بسیاری از کارشناسان، بلاک چین‌های سازمانی نمی‌توانند هدف اصلی این فناوری یعنی تمرکززدایی را به ارمغان بیاورند.

یک blockchain بلاکچین یک دفترچه توزیع شده است ، شبیه به یک بانک اطلاعاتی یا پایگاه داده ، اما به جای اینکه توسط یک مقام مرکزی کنترل شود (یعنی یک شرکت مانند Google ، شرکت کوچک یا شخصی) ، این دفترچه در چندین رایانه پخش می شود ، که می تواند در سراسر جهان واقع باشند.  و توسط هر کسی که دارای اتصال اینترنتی است اداره می شود یعنی هر شخص تاثیر گذار است. 

اما ، هنگامی که داده ها به دفترچه اضافه می شوند ، نمی توانند مانند یک پایگاه داده حذف یا ویرایش شوند. این محصولی از طراحی کلی بلاکچین blockchains است.

بلاکچین چگونه کار می‌کند؟

واژه بلاک چین (Blockchain) ترکیبی از دو کلمه Block (بلوک) و Chain (زنجیره) است. این فناوری در حقیقت زنجیره‌ای از بلوک‌هاست.
در هر بلاک، هر اطلاعاتی می‌تواند ثبت شود؛ از جرم و جنایت‌های یک فرد تا جزئیات تراکنش‌های یک شبکه پولی مانند بیت کوین.
اطلاعات در بلاک‌ها ثبت می‌شوند و بلاک‌ها با هم به صورت زنجیره‌ای مرتبط می‌شوند. این زنجیره، بلاک چین را تشکیل می‌دهد.

در سطح بالای بلاک چین ، یک بلوک از لیستی از داده ها تشکیل شده است ، واین اطلاعات در بلوک‌هایی ذخیره میشوند. این بلوک‌ها به صورت ذنجیره‌وار پشت سر هم قرار میگیرند و دسترسی به همه بلوک‌ها امکان پذیر می‌باشد ولی امکان تغییر و ویرایش بلوکی در اعماق این ذنجیره امکان پذیر نیست و این خصلت شگفت انگیز است.

یک برج دیجیتالی از بلوک ها را تصور کنید که یک بلوک جدید از داده ها هر 10 دقیقه از بلوک “اولیه” اصلی در پایه برج به بالای صفحه اضافه می شود. این چیزی است که در بیت کوین اتفاق می افتد ، و داده های موجود در هر بلوک از معاملات مالی همراه با اثبات رمزنگاری مبنی بر صحت این معاملات توسط کاربران در شبکه پخش می شود.

بلاکچین چسیت و چه کاربردی دارد

چرا بلاکچین ایجاد شد؟

یکی از مؤلفه های اصلی blockchains بلاکچین که آنها را قادر به تحقق بخشیدن می کند استفاده از اجماع است. اما برای درک اجماع ، ما نیاز به یک تاریخچه مختصر داریم که چرا Satoshi Nakamoto ، خالق ناشناس بیت کوین ،که در وهله اول یک blockchain ایجاد کرده است. و اتفاقاً ، یک نمای کلی از مسئله مهمی که بلاکچین ها حل می کنند ، ارائه می دهد.

در دنیای مالی متعارف ، بانک ها و ترخیص کالا از گمرک مالی مبتنی بر تراکنشهای مالی حسابها هستند. اگر آلیس 100 دلار به باب ارسال کند ، 100 دلار از حساب بانکی آلیس کسر می شود و به حساب باب واریز می شود. با این حال ، تسویه حساب واقعی معامله (هنگامی که بانکی معامله را  تایید می کند) می تواند چندین روز طول بکشد.

بلاکچین چیست

بلاکچین

در واقع به زبان ساده تر واسط حذف شده و سرعت معاملات افزایش پیدا میکند

هش در بلاکچین به چه معناست

یک چیز دیگر هم وجود دارد. هر کدام از این بلاک‌ها چیزی به نام هش (Hash) دارند. یک هش رشته‌ای متنی است که از یک تابع ریاضی خاص تولید شده و کاربرد آن جلوگیری از تقلب در سیستم است. هش یک داده یا ورودی، همیشه ثابت است. استفاده از راهکار هش باعث می‌شود تا از تقلب و تغییر اطلاعات ثبت‌شده روی بلاک چین جلوگیری به عمل آید.

در بلاک چین، بلاک‌ها علاوه بر اینکه خودشان یک هش دارند، حاوی هش بلاک قبلی هم هستند.کوچک‌ترین تغییر در اطلاعات یک بلاک، هش آن را به طور کلی تغییر می‌دهد و بلاک چین را غیرمعتبر می‌سازد.

شبکه همتا peer to peer network

Bitcoin Blockchain بیتکوین بلاکچین یک شبکه همتا (P2P) است ، به این معنی که هیچ نهاد مرکزی وجود ندارد. در عوض ، همه در شبکه برابر هستند و به عنوان اعتبار خدمت می کنند.
در حالی که در فعالیت‌های مالی روزمره ما نهاد های مالی زیادی نظیر بانکها و گمرک به عنوان واسط در حال فعالیت هستند. حال بلاکچین با هدف حذف واسطها قصد افزایش سرعت معاملات را دارد.
Satoshi Nakamoto فهمید که همگرایی در وضعیت دقیق یک دفترچه بلاکچین blockchain در یک شبکه P2P به یک روش خلاقانه نیاز دارد که ماهیت غیر متمرکز شبکه را فدا نمی کند – معروف به اجماع.

بلاکچین چیست و چه کاربردی دارد

در بیت کوین به یاد داشته باشید که هر 10 دقیقه یک بلوک جدید ایجاد می شود(البته به مرور زمان سختی شبکه بالا میرود ) و به زنجیره اضافه می شود. مشخص شده است که این بلوک ها توسط گره های توزیع شده در شبکه معتبر هستند و به سایت blockchain بلاکچین متصل می شوند. آنها این عملکرد را از طریق اجماع ناکاموتو Nakamoto Consensus انجام می دهند

داده‌های بلاک چین در یک کامپیوتر یا سرور خاص ذخیره نمی‌شوند. هر کامپیوتر یا سیستمی که به شبکه وصل شود، یک نسخه از اطلاعات را دریافت می‌کند. به هر کامپیوتری که به شبکه متصل می‌شود و یک کپی از بلاک چین را دریافت می‌کند، نود (Node) می‌گویند.

وقتی به عنوان نود به یک بلاک چین متصل می‌شوید، یک نسخه از کل داده‌های آن را دریافت می‌کنید. هیچ تغییری در اطلاعت امکان پذیر نیست، مگر اینکه اکثریت با آن موافق باشند.

فناوری بلاک چین به خودی خود یک فناوری بنیادی نیست، بلکه مجموعه‌ای از فرایندهای هش‌گذاری، رمزنگاری، توزیع جمعی و … است که باعث ایجاد این ایده شده‌اند. قبل از بلاک چین دفاتر کل توزیع شده وجود داشتند اما بلاک چین با ساختار بلاکی خود، فناوری دفتر کل توزیع‌شده را بهبود داده است.

بلاک چین چیست و چگونه کار میکند

کاربرد بلاکچین چیست 

همانطور که گفتیم بیت کوین و ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز، مهم‌ترین و موفق‌ترین کاربرد فناوری بلاک چین هستند. به عنوان مثال، در بیت کوین با استفاده از این فناوری امکان تقلب، دوبار خرج کردن پول و برگشت تراکنش‌ها از بین می‌رود.

اما این فناوری می‌تواند به جز ارزهای دیجیتال، کاربردهای زیاد دیگری هم داشته باشد و هر کجا نیاز به فضایی برای ذخیره داده و از بین بردن نیاز به اعتماد باشد، امکان استفاده از آن وجود دارد.

به عنوان نمونه، انتخابات الکترونیکی و بدون تقلب می‌تواند یکی از کاربردهای بلاک چین باشد. با استفاده از این نوآوری می‌توان تا حد زیادی خطر تقلب در انتخابات و نیاز به نیروی انسانی را کاهش داد.

یا برای یک نمونه دیگر می‌توان به استفاده از بلاک چین در زنجیره تأمین و حمل و نقل اشاره کرد. کارخانه‌جات و شرکت‌های تولیدکننده می‌توانند اطلاعات کالاها و حمل و نقل خود را از ابتدا تا رسیدن به دست مشتری روی پایگاه داده ثبت می‌کنند که این کار اصالت کالاها و کیفیت مواد اولیه را برای مشتری تضمین می‌کند.

تمرکززدایی جهان: رویای دیرینه بشر

جمع بندی
بلاکچین چیست ؟

بلاک چین یک فناوری جدید است که امکان ثبت اطلاعات به صورت دائمی و بدون امکان تغییر را فراهم می‌کند.

این فناوری در حقیقت نوعی دیتابیس یا پایگاه داده است که روی یک یا چند سرور خاص قرار ندارد، بلکه روی تمام کامپیوترهایی که به شبکه متصل می‌شوند، توزیع شده است. به دلیل بهره بردن از رمزنگاری و ثبت آن در همه کامپیوترهای شبکه، سوابق ثبت‌شده قابل هک یا حذف نیستند.

بیت کوین اولین کاربرد این فناوری بود اما از این سیستم انقلابی برای هر سیستمی که نیازبه اعتماد بالا و کاهش واسطه‌ها و افراد شخص ثالث ، می‌توان بهره برد.

در بازار ارزهای دیجیتال نیز شما دارایی خود را در واقع در بلاکچین ذخیره میکنید و حتی زمانی که پول خود را در کیف پولهای سخت افزاری نظیر لجر ذخیره میکنید در واقع سرمایه شما در بلاکچین ذخیره میشود و شما با استفاده از لجر نانو اس و لجر نانو ایکس آن را مدیریت میکنید.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *