بیت کوین چیست ؟ هر آنچه در مورد بیت کوین باید بدانیم

بیت کوین چیست ؟

تاریخچه‌ی کوتاهی از بیت کوین 

همه چیز از سال ۲۰۰۸ و انتشار مقاله‌ای که  بیت کوین در آن معرفی شده بود آغاز شد. هویت شخصی که بیتکوین Bitcoin  را خلق کرد ناشناس است و آن شخص خود را به نام ساتوشی ناکاموتو معرفی کرد، آغازگر انقلابی بود که سال‌ها بعد به تیتر اول رسانه‌ها تبدیل شد و اقتصاددانان را به بحث‌های نظری گسترده درباره آن وادار کرد.

شاید بسیاری از افراد از شما این سوال را پرسیده باشند که بیت کوین چیست و ممکن است حتی سوال خود شما باشد. اگر در حال خواندن این مطلب هستید، حتما کلمه بیت کوین Bitcoin به یک طریقی به گوشتان خورده است ، در جمع دوستان، تبلیغ‌های آنلاین و یا حتی هنگام خرید آنلاین!

توجه :

اگر تمایل دارید خیلی اساسی و دقیق بدانید که بیت کوین چیست ، به شما پیشنهاد می‌دهیم قبل از خواندن این مقاله، نگاهی به مفاهیمی مانند تعریف پول و ارز دیجیتال بیندازید؛ چرا که بیت کوین در وهله اول یک ارز دیجیتالی است که کاربردی مانند پول دارد و می‌تواند مانند سایر پول‌ها خرج شود و به ازای آن کالا یا خدمات دریافت کرد.

بیت‌کوین چیست ؟

به عنوان مقدمه و اگر به زبان ساده بخواهیم بدانیم بیت کوین چیست ، بیت کوین Bitcoin یکی از انواع پول‌های دیجیتالی است که به صورت غیرمتمرکز کنترل می‌شود و هیچ نهاد مرکزی آن را مدیریت نمی‌کند.

تمام پول‌هایی که امروز شما از آن استفاده می‌کنید مانند ریال، دلار، یورو و غیره همگی توسط یک کشور و دولت آن به منظور استفاده مردم ایجاد شده است.
بیت کوین ارز دیجیتال غیرمتمرکزی است که توسط مردم کنترل می‌شود.

با استفاده از بیت کوین (bitcoin) می‌توانید با آن خرید کنید، سفارش‌ آنلاین انجام دهید، به هر کسی که دوست دارید در هر نقطه از جهان پول بفرستید یا حتی آن را به عنوان نوعی سرمایه‌گذاری در نظر بگیرید.

بیت کوین پادشاه ارزهای دیجیتال

احتمالا با افزایش چشم‌گیر و وسوسه‌برانگیز قیمت دلار و ارزهای دیجیتال ،اخبازر زیادی را در خصوص رمزارزهای مختلف نظیر اتریوم ، ریپل و بخصوص پادشاه بازار بیت کوین شنیده‌اید.در میان گشت‌وگذارتان در سایت‌‌های مختلف با مطالبی تحت عنوان اینکه بیتکوین چیست و یا چطور می‌توانید بیت‌کوین رایگان به دست بیاورید، برخورد داشته‌اید.

Bitcoin-King بیت کوین پادشاه ارزهای دیجیتال

اما جدا از بحث بیت کوین‌های رایگان که به هیچ وجه نقطه شروع جالبی برای آشنا شدن با چنین پدیده بزرگی به نام بیت کوین نیست، و خیلی از آنها ممکن است اصلا صحت نداشته باشد. در این مطلب قرار است این انقلاب پولی و تکنولوژیکی را بشکافیم و آن را از هر نظر مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید تا در ادامه به سوالاتی که از این ارز دیجیتال در ذهن دارید، پاسخ دهیم

بیت کوین چیست و این که یک ارز دیجیتال است به چه معناست؟

دو ویژگی اصلی بیت کوین یعنی غیرمتمرکز بودن و در امان ماندن از چاپ واحدهای پولی بیشتر، دستاورد مهمی که در برابر پول‌های امروزی به حساب می‌آیند، که مسیر را برای شکل جدیدی از نظام اقتصادی در آینده باز می‌کند.شما میتوانید از بیت کوین برای خرید‌های اینترنتی ،سرمایه‌گذاری و حتی معملات اجناس استفاده کنید،درست مانند پول‌های رایج دنیا.

از این ارز دیجیتال به عنوان نوعی پول یاد کردیم. پس برای شناخت بهتر آن، ابتدا لازم است که با پول و تاریخچه‌ آن نیز کمی آشنا شویم.

تاریخچه کوتاهی از پول

همه ما تا حدودی با تاریخچه پول از طریق کتوب درسی خود آشنا هستیم.طی سالیان خیلی گذشته مردم با استفاده از مبادله کالا به کالا معاملات خود را انجام میدتدند و برای هر گونه از کالاهای خود ارزشی قرار میدادند.

بعد از گذشت زمان بشر برای هر منطقه از جهان یک کالا را به عنوان ارزش آن منطقه قرار داد و برای معاملات خود از آن کالای خاص استفاه میکرد مثل نمک، کندم ، برنج ، پنبه و … اما این نوع معاملات چون منابعش از طبیعت گرفنه میشد بعد از مدتی که به طور عمده بدست می‌آمد ارزش خود را از دست میدادند.

بعد گذشت زمان و پیشرفت بشر سکه‌های طلا و نقره وسیله‌ای برای انجام معاملات قرار داده شد.این پول‌ها دیگر مشکلات پول‌های گذشته را نداشتند ،زیرا منابع آنها محدود بود ،جعل کردن آنها کار دشواری بود. به همین خاطر این پولها سالیان طولانی مورد استفاده پادشاهان و مردم قرار گرفت.تا زمانی که بشر برای معاملات خود نیاز به حمل مقدار زیادی سکه داشت .حمل مقدار زیاد سکه علاوه بر وزن زیاد آن مشکلات دیگری نیز نظیر راهزن‌ها را هم در بر داشت ، که بشر برای حل این مشکل خود مراکزی را راه انداری کرد تا در ازای مقدار مشخص سکه ،کاغذهایی برابر با ارزش آنها ،به شخص اعطا میکردند.

تکامل این رسیدهای کاغذی به چیزی که هم‌اکنون به عنوان اسکناس می‌شناسیم ختم شد. در ابتدا ارزش هر اسکناس توسط مقدار خاصی از فلزات گرانبها تعیین می‌شد اما امروزه دیگر اینطور نیست. بهتر است بدانید که اسکناس‌های امروزی که با آن‌ها خرید می‌کنید و یا در حساب بانکی نگه می‌دارید، پشتوانه‌ای ندارند و به همین دلیل به آن‌ها پول‌های بدون پشتوانه یا فیات گفته می‌شود. به عبارتی علت اینکه پول‌های کاغذی امروزی یا اعداد و ارقام دیجیتالی حساب‌ بانکی‌تان ارزشمند هستند، به اعتبار دولتی که آن‌ها را چاپ و عرضه می‌کند برمی‌گردد. اما این ارز دیجیتال در تاریخچه مختصری که از پیدایش و تکامل پول گفتیم چه جایگاهی دارد؟ و اینکه چرا باید آن را ادامه‌دهنده این چرخه دانست؟

history of money bitcoin تاریخ پول بیت کوین

بیت کوین توسط چه کسانی اداره میشود ؟

بیت کوین بر خلاف پول‌های امروزی که عرضه و توزیع آن‌ها در اختیار دولت‌هاست، در کنترل هیچ فرد، گروه و یا سازمان خاصی نیست.بیتکوین توسط جامعه بشری کنترل میشود.

گروه‌های مختلفی در شبکه بیت کوین حضور دارند که از جمله مهمترین آن‌ها می‌توان به استخراج‌کنندگان (همان افرادی که احتمالا عکس آن‌ها را با بیل و کلنگ دیده باشید که در اصل هیچ شباهتی هم به این عکس‌ها ندارند!)، توسعه‌دهندگان (برنامه‌نویسانی که مسئولیت بهبود نرم‌افزار بیت کوین را به صورت داوطلبانه بر عهده گرفته‌اند) و نودهای شبکه (دستگاه‌هایی که به شبکه متصل شده‌اند) اشاره کرد.

هر یک از این گروه‌ها ذکر شده وظیفه خاصی در شبکه بر عهده دارد؛ برای مثال استخراج‌ کنندگان یا ماینرها کار تایید انتقال‌ بیت کوین‌ها که به آن تراکنش هم گفته می‌شود، را در شبکه انجام می‌دهند. یا توسعه‌دهندگان به صورت داوطلبانه مسئول ارتقای نرم افزار بیت کوین و قابلیت‌های آن هستند. نودها هم تاریخچه تراکنش‌هایی که در شبکه انجام می‌شوند را در هاردهای خود ذخیره و نگهداری می‌کنند.

بیت کوین در واقع تحت کنترل هیچ یک از این گروه‌ها، دولت‌ها یا افراد خاص دیگر نیست و همکاری گروه‌های مختلف حاضر در شبکه‌ بیت کوین، موجب تداوم حیات و رشد آن می‌شوند. اما چرا باید چنین سیستم پیچیده‌ای وجود داشته باشد؟ بانک‌ها و سیستم‌های مالی سنتی چه مشکلی دارند که ما را به سمت استفاده از بیت کوین سوق می‌دهند؟

هدف بیت کوین چیست ؟

در واقع هدف اصلی بیت کوین حذف واسط ها و در نتیجه سرعت بخشیدن به انجام معاملات است اما چگونه ؟ در ادامه به این موارد اشاره میکنیم.

به طور خلاصه هدف پیدایش بیت کوین انتقال و یا ذخیره امن پول است. از همین جهت آن را می‌توان یک سیستم پرداخت و بانکداری دیجیتال امن دانست. بیت کوین در واقع کنترل واقعی پول را به دست خود افراد برگردانده و با کلمه عبور ویژه‌ای که کلید خصوصی نام دارد، تنها مالکین این کلیدها قادر به خرج کردن و انتقال بیت کوین‌ها خواهند بود.

خالق بیت کوین و کسی که بیت کوین را به وجود آورد کیست ؟

ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین Bitcoin بیت کویت
در سال ۲۰۰۸ فردی به نام ساتوشی ناکاموتو، ایده این شکل از پول را در وایت پیپر مطرح کرد و در این مقاله بیان کرد که بیت کوین چیست ؟

هویت این فرد تا الان مشخص نیست و ساتوشی ناکاموتو صرفا یک نام مستعار است که همگان خالق بیت کوین |  Bitcoin را با این نام می شناسند.

تقریبا از اوایل سال ۲۰۱۳ که بیت کوین در بین مردم بیشتر شناخته شد، پیدا کردن هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو نیز به موضوعی پرحاشیه برای جامعه تبدیل شد؛ مقالات و گمانه زنی‌های زیادی در این سال‌ها منتشر شده است و افراد زیادی مانند پاول لرو، نیک زابو و کریگ رایت گزینه‌های احتمالی ساتوشی واقعی بودند. اما بعد از گذشت این سال‌ها هنوز تمام این احتمالات در حد یک فرضیه است و هیچکس ساتوشی ناکاموتوی واقعی را نمی‌شناسد.

جالب است بدانید در سال ۲۰۱۹ آقای کریگ رایت که بنیان گذار یکی از فورک‌های بیت کوین Bitcoin به نام بیت کوین SV است، ادعا کرد ساتوشی ناکاموتوی واقعی است و این موضوع به دادگاه‌های آمریکا کشیده شد.

بعد از یک سال جنجال‌های پیاپی مشخص شد ادعای او دروغی بیش نبوده است. بعد از این اتفاق، جامعه بیت کوین فقط در صورتی ادعای ساتوشی واقعی بودن یک نفر را می‌پذیرند که آن شخص رمز عبور و کلید خصوصی کیف پول ۱ میلیون بیت کوینی که از سال ۲۰۰۸ منتسب به ساتوشی است را داشته باشد و بتواند از آن کیف پول که سال‌هاست تراکنشی زده نشده،  یک تراکنش ارسال کند.

ساتوشی ناکاموتو دلیل عمده این طرح را نقاط ضعف موجود در مسائل مالی به روش سنتی عنوان کرد. شما از پول خود برای کارهای مختلفی مانند خرید، پس‌انداز، انتقال و جابجایی استفاده می‌کنید. شما برای انجام تمام این کارها نیاز به یک واسطه یا شخص ثالث مورد اعتماد دارید. امروزه در تمام دنیا این نهاد واسطه بانک‌ها و موسسات مالی هستند. تمام نقل و انتقالات مالی زیر نظر بانکی که پول شما در آن قرار دارد انجام می‌شود که این نهادهای واسط، برای انجام تراکنش‌ها و فعالیت‌هایتان از شما کارمزد دریافت می‌کنند.

امروزه اعتماد به این نهادهای مالی با وجود اتفاقاتی از قبیل ورشکستگی بانک‌ها، بسته شدن موسسات مالی و پیچیده و زمان‌بر بودن روند اداری آنها کمی سخت شده است. علاوه بر این ممکن است اتفاقات سیاسی و اقتصادی، ارزش پول شما را تحت تاثیر قرار دهد (اتفاقی که در حال حاضر به دلیل تحریم‌ها و مسائل مختلف بر سر ریال آمده است).

در همین راستا، بیت کوین طوری طراحی شده است که پول شما توسط هیچ مرکزیتی کنترل نشود؛ در این جا خبری از بانک نیست، بلکه بیت کوین Bitcoin و تراکنش‌هایش در یک شبکه متن باز به نام بلاک چین نگه داری شده که توسط مردم در سراسر دنیا اداره می‌شود.

چرا ساتوشی ناکاموتو هویت خود را مخفی نگه داشت؟

ساتوشی ناکاموتو هویت خود را مخفی نگه داشت و برای این کار احتمالا دلایل محکمی هم داشته است. یکی از دلایل احتمالی، در خطر بودن جان ساتوشی ناکاموتو به دلیل ساخت بیت کوین است. همانطور که در ادامه به بیان ویژگی‌های بیت کوین خواهیم پرداخت، این نوآوری اقتصادی توانایی کنار زدن بانک‌های بزرگ و موسسات مالی را دارد و به همین دلیل از همان ابتدا دشمنان زیادی می‌توانسته داشته باشد.

از سوی دیگر گفته شد که بیت کوین تحت کنترل هیچکس نیست. این ویژگی که از آن به عنوان غیرمتمرکز بودن یاد می‌شود و در ادامه به طور کامل درباره آن صحبت خواهیم کرد، در یکی از ایمیل‌های به جا مانده از ساتوشی ناکاموتو، آمده است که تنها زمانی تحقق می‌یابد که هویتش را مخفی نگه دارد. در صورتی که هویت سازنده بیت کوین ناشناس نبود، در این صورت عقاید و نظرات ساتوشی ناکاموتو می‌توانست طی روند توسعه شبکه تاثیر بسیار زیادی بر روی آن داشته باشد و آن را از حالت غیرمتمرکز بودن خارج کند.به عبارت دیگر او دوست داشت تا بیت کوین مسیر خودش را برود و تحت تاثیر نظریات او نباشد.

اما پشتوانه بیت کوین چیست ؟

جالب اینجاست که بدانید بیت کوین Bitcoin هیچ پشتوانه‌ای ندارد و توسط هیچ نهاد و دولتی و خصوصی کنترل نمی‌شود، بلکه بیت کوین اصلا نمود واقعی و قابل لمس ندارد یعنی اسکناس یا سکه‌ای ندارد و تمام عکس‌های موجود فقط طراحی های نمادین هستند و وجود خارجی ندارند. بیت کوین تماما به صورت دیجیتالی و کدهای کامپیوتری است. ارزش بیت کوین Bitcoin بر اساس استقبال مردم، به رسمیت شناختن آن و استفاده از آن توسط مردم مشخص می‌شود. برای درک بهتر این مطلب مثالی می‌زنیم:

فرض کنید تمامی مردم جهان عدس را به عنوان یک واحد پول بپذیرند و به عنوان مثال برای خریدهایشان عدس مبادله کنند. با این منوال عدس ارزشمند می‌شود در حالی که دولت‌ها عدس را توزیع و کنترل نمی‌کنند و عدس پشتوانه‌ای ندارد. شاید خود عدس به خودی خود ارزش چندانی نداشته باشد؛ اما بنا بر دلایلی، مردم آن را به عنوان یک نوع پول پذیرفته‌اند و در معاملاتشان از آن استفاده می‌کنند و حتی ممکن است برخی به این امید که عدس شایع‌تر و ارزشمندتر می‌شود، به منظور سرمایه گذاری برای آینده عدس نگهداری کنند.

داستان بیت کوین Bitcoin با عدس بسیار متفاوت است و دلایل بسیار محکم تری برای پذیرش مردم در آن وجود دارد و این مثال صرفا برای درک بهتر چگونگی ارزشمندی آن بود.تعداد بیت کوین محدود بوده و همین امر طبق قانئن عرضه و تقاضا باعث ارزشمندتر شدن آن به مرور زمان میشود و جلوی خیلی از مسائل نظیر چاپ اسکناس بی پشتوانه را میگیرد.

همین امر که تعداد بیت‌کوی محدود است توانسته است باعث شود تا بیت کوین علاوه بر اینکه حکم پول را داشته باشد برای خیلی ها حکم ارزش و دارایی را ایف کند و روی آن برای بلند مدت سرمایه گذاری کنند.

بیت کوین چگونه ارزش‌گذاری می‌شود؟

ارزش بیت کوین توسط فرد یا گروه خاصی تعیین نمی‌شود. همانطور که قیمت طلا در بازارهای جهانی براساس عرضه و تقاضا مشخص می‌شود، قیمت بیت کوین نیز در صرافی‌ها و کارگزاری‌ها بر اساس دو عامل اصلی عرضه و تقاضا مشخص می‌شود. در صورتی که نیروی عرضه در بازار بیشتر از تقاضا باشد، قیمت‌ها در جهت نزولی و کاهش یافتن حرکت خواهند کرد تا زمانی که دوباره میزان تقاضا برابر با عرضه شود.

از سوی دیگر این ارز دیجیتال را می‌توان دارای یک ارزش بنیادین نیز دانست که مقدار آن با توجه به وضعیت شبکه‌اش و هزینه‌ای که ماینرها برای استخراج یک واحد از آن صرف می‌کنند، به دست می‌آید. با وجود شیوه‌های ارزش‌گذاری مختلف، در نهایت قیمت بیت کوین توسط عرضه‌ای که می‌تواند از سوی استخراج‌کنندگان باشد و یا تقاضایی که از سوی سرمایه‌گذاران شکل گرفته‌ است، تعیین می‌شود.

چه ویژگی‌هایی بیت کوین Bitcoin را متمایز می‌کند؟

انتقال بیت کوین و خرج کردن آن هیچگونه نیازی به کسب اجازه از بانک‌ها یا هر نهاد دیگری ندارد. از سوی دیگر شاید شنیده باشید که بیت کوین پول خلافکاران است و برای ناشناس ماندن در فعالیت‌های مجرمانه از آن استفاده می‌شود. اما جدا از خصوصیات اشتباهی که روزنامه‌ها، اخبار و رسانه‌ها به بیت کوین Bitcoin نسبت داده‌اند، این ارز دیجیتال ویژگی‌هایی دارد که سبب تمایز آن نسبت به سایر پول‌های فیزیکی و دیجیتال شده است. ویژگی‌های اساسی و مهم بیت کوین در ادامه شرح داده شده است: در زیر به برخی از مهمتریت‌های آن اشاره میکنیم.

هیچکس در راس قدرت نیست

اما مهمترین مشخصه بیت کوین غیرمتمرکز بودن آن است. همانطور که گفته شد بیت کوین توسط هیچ فرد حقیقی، گروه، سازمان، بانک و یا هیچ دولتی کنترل نمی‌شود. ویژگی غیرمتمرکز بودن بیت کوین Bitcoin به این معنی است که قدرت در شبکه بین افراد توزیع شده است. این قدرت می‌تواند همان قدرت خلق و توزیع پول باشد که از دست بانک‌ها خارج شده و به مردم برگشته است. بر همین اساس اعتمادی که شما به طرف‌های سوم و واسطه‌هایی مانند بانک‌ها در انتقال پول داشتید هم بین تمامی افرادی که بر تراکنش‌ها نظارت می‌کنند توزیع می‌شود و به اصطلاح شما به یک سیستم اعتماد می‌کنید؛ سیستمی که قوانینش به صورت شفاف در کدهای برنامه‌نویسی‌شده‌ای نگاشته شده و به صورت داوطلبانه می‌توانید از آن استفاده کنید.

پس در بیت کوین Bitcoin هیچ ارگان یا بانکی قادر به مسدود کردن حساب شما یا تاخیر در تراکنشها را ندارد.ویژگی غیرمتمرکز بودن بیت کوین باعث شد تا در ابتدا افرادی که ضعف سیستم‌های مالی را در فاجعه مالی سال ۲۰۰۸ درک کرده بودند، به سمت این فناوری گرایش پیدا کنند. قدرتی که بانک‌ها در کنترل و عرضه پول پیدا کرده بودند و تورمی که به سبب آن ایجاد شد، یکی از دلایل پیدایش بیت کوین بود.

تعداد بیت کوین محدود است

دولت‌ها و بانک‌های مرکزی این قدرت را دارند که به صورت نامحدود پول‌ چاپ کنند و با این کار ارزش پول‌های ملی خود را کم کنند. در شبکه بیت کوینBitcoin با اینکه همه افراد می‌توانند در خلق واحدهای پولی جدید مشارکت کنند، اما تعداد کل سکه‌هایی که می‌تواند ساخته شود محدود به 21 میلیون واحد است. محدود بودن این تعداد یکی از همان قوانینی است که در کدهای شبکه نوشته شده است. از مجموعه قوانین شبکه با عنوان پروتُکل هم یاد می‌شود.
بیت کوین‌های جدید طی فرایندی که استخراج یا ماین کردن نام دارد، تولید شده و در شبکه آزاد می‌شوند. استخراج بیت کوین‌ها در دوره‌های زمانی مشخصی کاهش می‌یابد و به همین خاطر استخراج واحدهای جدید رفته رفته سخت‌تر می‌شود. یکی از دلایل عمده‌ای که موجب ارزشمند شدن آن در طول زمان و یا به عبارت دیگر بالا رفتن قیمت آن شده، ویژگی محدود بودن آن است.

تراکنش‌ها نیمه‌ناشناس هستند

در سیستم‌های پرداخت الکترونیکی و بانکی، مشتریان معمولا نیاز به ثبت نام یا افتتاح حساب با مشخصات شناسایی خود دارند. اما در بیت کوین قضیه متفاوت است و ساخت حساب یا بهتر است بگوییم آدرس کیف پول جدید، تنها در چند ثانیه می‌تواند انجام شود. در این شبکه از شما اطلاعات هویتی، کد ملی و مشخصاتی از این قبیل درخواست نمی‌شود اما این موضوع نباید شما را به اشتباه بیاندازد که بیت کوین یک سیستم ناشناس است و فعالیت شما پنهانی خواهد بود و قابل رهگیری نمیباشد. با اینکه شما هر دقیقه می‌توانید تعداد بسیار زیادی آدرس بسازید و به آن‌ها بیت کوین بفرستید، اما باید بدانید که این تراکنش‌ها ناشناس نیستند. در واقع بهتر است بگوییم که تراکنش‌های بیت کوین نیمه ناشناس (چیزی مابین ناشناس و شناس) هستند.یعنی اگر کسی آدرس ولت بیت کوین شما را داشته باشد میتواند موجودی شما و همچنین تراکنشهای شما را برسی کند

تراکنش‌ها غیر قابل برگشت هستند

از این ویژگی بیت کوین Bitcoin هم میتوان به عنوان حسن و هم نقطه ضعف آن یاد کرد.بستگی به نوع دیدگاه شما دارد.

فرض کنید قصد دارید مبلغی را به دوستتان ارسال کنید و برای این کار به عابربانک مراجعه می‌کنید. پس از وارد کردن مبلغ و شماره کارت دوستتان، بدون آنکه مشخصات فرد گیرنده را دوباره بخوانید انتقال را نهایی می‌کنید. اما این انتقال به مقصد دیگری انجام شده و شماره کارت دوستتان را اشتباه وارد کرده‌اید. پس از مراجعه به بانک، پیگیری تراکنش اشتباه ، شما در نهایت می‌توانید پول خود را پس بگیرید.

اما در مورد بیت کوین Bitcoin قضیه فرق می‌کند. پولی که به آدرس اشتباهی فرستاده شده باشد، قابل برگشت نیست و باید با آن خداحافظی کنید. زمانی که یک تراکنش در بیت کوین ثبت و تایید می‌شود، به تمامی اعضای حاضر در شبکه ارسال می‌شود و دیگر تغییر دادن آن امکان‌پذیر نیست. شاید این خاصیت در ابتدا یک ویژگی منفی به نظر برسد اما فراموش نکنیم که یکی از دلایل غیرمتمرکز بودن بیت کوین، کنترل نشدن آن توسط یک گروه خاص است.

بیت کوین قابل جعل کردن نیست

همانطور که در بالا اشاره شد تعداد بیت کوین Bitcoin محدود بوده و 21 میلیون میباشد.

 از طرفی هم کسی نمی‌تواند تراکنش ساختگی در شبکه ایجاد کند و بیت کوینی خارج از قوانین موجود وارد شبکه کند و یا بیت کوین‌های افراد دیگر را با این کار بدزدد.

اساس غیرقابل جعل بودن بیت کوین به خاطر تکنیک‌های رمزنگاری است که در آن استفاده شده است.استفاده از ترفندهایی مانند کلید خصوصی و کلید عمومی، باعث شده تا چیزی به نام بیت کوین‌ تقلبی وجود نداشته باشد.

حمل و جابجایی آن آسان‌تر است

یکی از ویژگی‌های برتر بیت کوین Bitcoin نسبت به نسل‌های قدیمی پول مانند طلا، حمل آسان آن بدون توجه به مقدار مبلغ موردنظر است. در گذشته برای حمل مبالغ سنگین، تجار باید کیسه‌های پر از سکه‌های طلا را بر چهارپایان سوار می‌کردند و یا برای معملات بین اشخاص ناشناس در دو کشور متفاوت که حساب بانکی در کشور  یکدیگر نداشته باشند حمل مقدار زیادی اسکناس بسیار خطر ناک است اما با استفاده ار ارزهای دیجیتال مخصوصا بیت کوین دیگر هیچ خطری برای حمل آن کسی را تهدید نمیکند.

بیت کوین چگونه بوجود می آید ؟

پاسخ این سوال که بیت کوین‌ها توسط چه کسی تولید می‌شوند با اینکه انگیزه ماینرها برای فعالیت در شبکه چیست، یکی است. اولین استخراج‌کننده‌ای که در شبکه زودتر از بقیه موفق شودراه حل معمای ریاضی بلاک را پیدا کند، پاداشی معادل واحدهای پولی خود شبکه یعنی همان بیت کوین دریافت می‌کند. این پاداش برای ماینرها از دو منبع اساسی تامین می‌شود:

  1. کارمزد یا هزینه تراکنش‌ها که توسط کاربران مشخص شده است.
  2. پاداش بلاک که پس از حل بلاک، به استخراج‌کننده برنده تعلق می‌گیرد.

تراکنش‌های بیت کوین رایگان نیستند و کاربران برای جلب توجه ماینرها برای تایید کردن تراکنش‌هایشان، باید مبلغ مشخصی را به عنوان هزینه و کارمزد آن تعیین کنند. ماینرها نیز به طور منطقی به انتخاب تراکنش‌هایی علاقه نشان می‌دهند که کارمزدشان نسبت به بقیه بالاتر است.

پس یافتن پاسخ بلاک‌ها، منجر به آزاد شدن  بیت کوین در شبکه می‌شود. زمان حدودی اضافه شدن هر بلاک به شبکه نیز حدود ۱۰ دقیقه است. از طرفی پس از دوره‌های زمانی حدودا ۴ ساله، تعداد بیت کوین‌هایی که به واسطه ماینرها در شبکه آزاد می‌شوند هم کاهش می‌یابد(هاوینگ بیت کوین). در حال حاضر بیش از ۱۸/۴ میلیون از ۲۱ میلیون واحد بیت کوین Bitcoin در شبکه استخراج شده است.

بیت کوین چگونه بوجود می‌اید ؟ How is Bitcoin created?

چگونه بیت کوین | Bitcoin بخریم ؟

خرید بیت کوین Bitcoin معمولا از طریق صرافی‌های آنلاین یا افراد فروشنده انجام می‌گیرد. برای خرید بیت کوین bitcoin شما می‌توانید از طریق کارت‌های بانکی، کارت‌های اعتباری یا سایر ارزهای دیجیتال اقدام کنید.

در حالت کلی فرایند این کار به صورت زیر است:

  1. نصب کیف پول (ترجیحا خرید کیف پول سخت افزاری )
  2. پیدا کردن یک فروشنده معتبر (صرافی آنلاین یا فرد حقیقی)
  3. واریز پول به حساب فروشنده و دادن آدرس کیف پول برای دریافت بیت کوین (بعضی از سایت‌ها خودشان دارای کیف پول هستند)
  4. انتقال بیت کوین

در هنگام خرید بیت کوین، از شما درخواست احراز هویت با مدارک شناسایی خواهد شد و دلیل آن هم برای جلوگیری از کلاهبرداری‌ و پولشویی است.

نتکته مهم: به علت شرایط موجود در کشور اکثر صرافی‌های آنلان خارجی برای کاربران ایرانی حساب باز نمیکنند ،به همین خاطر حواستان باشد که اگر خرید و فروشی هم انجام میدهید دارایی خود را در آن صرافی ها نگه ندارید و به کیف پول های خود انتقال دهید.

چرا باید بیت کوین بخرم؟

دلایل متنوع و قانع کننده‌ای برای خرید بیت کوین وجود دارد که در اینجا به برخی از آنها اشاره میکنیم.

1.تنها با یک نگاه به نمودار آن طی این سالها متوجه روند سعودی قیمت آن و افزایش محبوبیت آن میشوید

2.همواره برای کشورهایی نظیر ما داشتن درامدی دلاری یک حسن بوده و بسیار وسوسه کننده میباشد.

3.با استفاده از آن میتوانید از خیلی از سایتهای خارجی خرید کنید.

کیف پول ‌های بیت کوین

برای ذخیره یا نگهداری بیت کوین | Bitcoin نیازی به افتتاح حساب در بانک‌ها یا شرکت خاصی ندارید. در این فضا شما بانک خودتان هستید.

یک کیف پول، ابزاری برای نگهداری، ارسال و دریافت بیت کوین است. کاربران می‌توانند با توجه به شرایط و نیازهایشان از انواع مختلف کیف پول‌ استفاده کنند. کیف پول‌های موبایل، دسکتاپ، تحت وب، کیف پول‌های کاغذی و سخت افزاری از جمله این موارد هستند.

کیف پول‌های موبایل، دسکتاپ، تحت وب و کاغذی رایگان هستند و کاربران می‌توانند آن‌ها را به راحتی دانلود و نصب کنند. اما کیف پول‌های سخت افزاری به دلیل فیزیکی بودن، باید خریداری شوند.

شما می‌توانید با مراجعه به سایت رسمی بیت کوین BItcoin و یا انتخاب بخش کیف پول‌ها در سایت ارزدیجیتال، تعدادی از کیف پول‌هایی که آن را پشتیبانی می‌کنند، مشاهده کنید.

توجه داشته باشید که تراکنش‌ها قابل برگرداندن نیست و شبکه زیر نظر هیچ سازمانی قرار ندارند. به همین دلیل، حتما از کیف پول خود نسخه پشتیبان تهیه کنید و کلمات بازیابی را در محل مطمئنی نگهداری کنید تا در صورت بروز هرگونه مشکل برای دستگاهی که کیف پول روی آن نصب است، بتوانید مبالغ خود را روی دستگاه دیگری بازیابی کنید. همچنین به هیچ عنوان رمزعبور یا کلید خصوصی کیف پول خود را در اختیار شخص دیگری قرار ندهید.

توصیه : اگر دارایی شما حداقل دوبرابر ارزش یک کیف پول سخت افزاری میباشد حتما موجودی خود را از صرافی های انلاین و کیف پولهای نرم افزاری خارج کرده و به لجر انتقال دهید تا امنیت آنها را تضمین کند.

بیت کوین رایگان واقعیت دارد؟

به دست آوردن رایگان هر چیز گرانبهایی لذت بخش است و بیت کوین به عنوان یک شیء مجازی گرانبها از این قاعده مستثنی نیست. تبلیغاتی که تحت عنوان کسب بیت کوین رایگان و کسب درآمد با بیت کوین این روزها فضای اینترنت را پر کرده، شما را بیش از پیش به امتحان کردن شیوه‌های مختلفی که در این مطالب بیان شده وا می‌دارد. اما در یک کلام باید بگوییم که این کارها چیزی بیش از اتلاف وقت و گاهی اوقات کلاهبرداری نیست!

نصب مرورگری که به شما بیت کوین می‌دهد، استخراج ابری بیت کوین و سر زدن به سایتی که با مشاهده تبلیغاتش بیت کوین دریافت می‌کنید، همه و همه چیزی جز تلف کردن وقت ارزشمندتان نیست و حتی اگر چیزی قرار باشد نصیبتان شود انقدر ناچیز است که نسبت به وقت که گذاشتید و استهلاک دستگاه شما واقعا ارزش ندارد ؛ بیشتر اوقات نیز این افراد یا سایت‌ها شما را به سمت تله‌های پهن شده هدایت می‌کنند و در نهایت قربانی کلاهبرداری آن‌ها می‌شوید. پس حواستان را خوب جمع کنید!

به دست آوردن بیت کوین از طریق استخراج آن مستلزم خرید دستگاه‌های مخصوص یا ماینر است که باید برای این کار هزینه کنید. روش دوم به دست آوردن این ارز دیجیتال خرید آن از طریق افراد معتبر و صرافی‌ها است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *