coin-vs-token-ledger-لجر تفاوت کوین و توکن

در ابتدا با مفاهیم اولیه کوین و توکن آشنا میشویم

تعاریف کوین “Coin” و توکن “Token” :

کوین و توکن

  • کوین Coin  به هر گونه رمزارزی هستند که دارای یك بلاكچین مستقل و جداگانه هستند (مانند بیت كوین و اتریوم و غیره​)
  • ​ALT Coin نیز به coin های غیر بیت كوین اطلاق می شوند
  •  توکن ​Token رمزارزهایی هستند که بلاكچین مختص خود ندارند اما در یک بلاكچین دیگر فعالیت می‌کنند. و تكنولوژی همان بلاكچین نیز بهره می برند. مانند توكن های ERC-2​0

 ورود به بازار رمزارزها می‌تواند یک کار پیچیده و دشوار باشد. ممکن است درباره bitcoin بیت کوین چیزی شنیده باشید اما در مورد هزاران coin و پروژه‌ بلاكچین دیگر، چطور؟ ​

 برای بدست آوردن درک بهتر از بازارهای Crypto ، راحت‌تر است که رمزارزها را به دو دسته متمایز طبقه‌بندی کنید: کوین ها و توكن ها​.

 

کوین ( Coin ) چیست ؟

 كوین به هر رمزارزی اطلاق می شود که دارای بلاكچین مستقل و مجزا باشد، مانند بیت كوین​ ، اتریوم ، ترون ، کاردانو ، ریپل

 این رمزارزها از پایه و از صفر طراحی و راه‌اندازی شده اند و شبکه بلاکچین گسترده شدند به طور خاص برای هدف معینی طراحی می شود به عنوان مثال، بیت كوین به عنوان یک ارزش، مقاوم در برابر سانسور و واسطه در مبادله است که دارای سیاست پولی ثابتی است ،در واقع با هدف حذف واسط‌ها و مبادله مستقیم بین خریدار و فروشنده طراحی شده است. بیت کوین BTC نقدشونده ترین رمزارز موجود در بازار است و دارای بالاترین حجم بازار در بخش رمزارزهاست​.

bitcoin coin toket کوین توکن بیت کوین

پروژه‌های مرتبط با كوین‌ها، معمولا از تکنولوژی‌های گذشته یا سایر رمزارزها الهام می‌گیرند و آن‌ها را به یک شبکه نوآورانه تبدیل می‌کنند که هدف خاصی را دنبال می كند​.

یک نمونه دیگر از كوین، ETH كوین اصلی اتریوم، پلتفرم قرارداد هوشمند برای ایجاد برنامه‌های رایانه‌ای عمومی است که بر روی بلاكچین غیر متمرکز اجرا می‌شوند اتریوم به جای تمرکز بر داده‌های مالی، بر روی داده های برنامه دلخواه که می‌توانند هر چیزی را از بازی‌ها گرفته تا رسانه‌های اجتماعی پوشش دهند، تمركز می كند. اتر برای ارسال یا دریافت، مدیریت دارایی‌ها، و تعامل با برنامه‌های غیر متمرکز (dapps) روی شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد​.

ممکن است این كوین ها را با نام، AltCoin ها شنیده باشید اساساً، ما آلت كوین ها را به هر كوینی غیر از بیت كوین، میگوییم.

توکن ( Token ) چیست ؟

 توكن  ( Token ) سرمایه گذاری منحصر به فرد از پلتفرم های وسیع‌تر قرارداد هوشمند مانند اتریوم هستند که کاربران را قادر به ایجاد، نشر و مدیریت توکن token می‌کند که از مشتقات اولیه بلاكچین ها هستند​.

 برای مثال، جنون ICO در سال 2017، با استاندارد توكن ERC – ۲۰ اتریوم تقویت شد، که اساسا یک پروتکل برای ایجاد توکن‌ها tokenها (علاوه بر ETH) بر روی بلاكچین اتریوم است که می‌توانند با یکدیگر مبادله شوند​.

 پروژه‌ها اپلیكیشن هایی را با استفاده از قراردادهای هوشمند بر روی اتریوم ایجاد یا اعلام می كنند و یک توكن بومی برای استفاده در این اپلیكیشن منتشر كرده و مستقیماً از سرمایه گذاران ETH در این فرآیند،منابع مالی لازم را كسب می كنند​.

bitcoin coin toket کوین توکن بیت کوین

 توكن ها حجم قابل توجهی از بازار رمزارزها را اشغال می‌کنند که در آن به عنوان “توكن های Utility” درون اکوسیستم یك برنامه كاربردی و برای تحریك یك رفتار خاص و یا پرداخت هزینه ها عمل می‌کنند به عنوان مثال، توكن محبوب ERC-20 با نام Dai، بخشی از اپلیكیشن   غیرمتمركز MakerDAO در بلاكچین اتریوم است. MakerDAO راهی برای دسترسی کاربران به ابزارهای اعتباری مانند قرض کردن/ قرض دادن با استفاده از Dai است که بصورت استیبل کوین یا ارزی با قیمت ثابت طراحی شده‌است. توكن های ERC – ۲۰ مانند Dai را می توان در مقابل   هر توكن ERC – ۲۰ دیگر یا سایر توكن های استانداردهای مبتنی بر اتریوم (مانند ERC-721)، از جمله coin ETH معاوضه نمود.

 در نتیجه، توكن ها با كاربرد خاص در داخل یک شبکه گسترده‌تر رمزارز یا بلاكچین یك كوین وجود دارند، مانند Dai موجود در اکوسیستم اتریوم. ​

 سایر توكن ها علاوه بر Dai شامل Maker (mkr)،x augur (REP)، Komodo(KMD، و (golem (GNTهستند​.

از دیگر تفاوت‌های کوین و توکن

coin کوین ها باید از طریق بازارهای معاملات رمزارز با یکدیگر مبادله شوند زیرا بر روی پروتکل‌های غیراستاندارد و متفاوت ایجاد می‌شوند برعکس، توكن های اتریوم (به عنوان مثال، ERC – ۲۰) را می توان از طریق برنامه‌های داخلی و با کم‌ترین اختلاف مبادله کرد چون آن‌ها بر روی پروتکل‌های استاندارد ساخته می‌شوند.نزدیک شدن به بازاررمزارزها كار چالش برانگیزی است، اما درک تمایز اساسی بین انواع مختلف رمزارز می‌تواند به شما کمک کند تا ریسک های مرتبط را مدیریت کرده و در یک اکوسیستم پرنوسان، تصمیمات بهتری اتخاذ نمایید​.

امیدوارمتوانسته باشیم شما را  با مفاهیم اولیه و اساسی کوین و توکن آشنا کرده باشیم.

coin-vs-token-ledger-لجر تفاوت کوین و توکن

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *